26.7 C
Istanbul,Tr
Çarşamba, Eylül 16, 2020
Ana Sayfa Blog

Erikli Yaylası Kamp Alanı İncelemesi

0

Erikli Yaylası / YALOVA

Yalova‘da Teşvikiye köyüne bağlı olan Erikli Yaylası, hem İstanbul’a yakın olması hem de çifte şelalesi, dipsiz gölü ve harika tabiatıyla kamp yapmak için tercih edilebilecek yerlerden birisi.Özellikle yaz aylarında, hem ulaşımın daha kolay olması açısından hem de doğanın güzelliğini yakalamak için ideal.Hemen yanınızdaki akarsunun sesi eşliğinde huzurlu bir haftasonu geçirmek istiyorsanız mutlaka listenize ekleyin.Erikli yaylasında kamp alanını ve kamp tecrübelerimizi yazının devamında bulabilirsiniz.Keyifli okumalar.

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Eriki yaylasına vardığınızda işletme sahibiyle görüşerek alan içerisindeki istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz.Benim tavsiyem akarsu kenarında boş bir alan bulabilirseniz orada konaklamanız.Sabahları akarsu sesiyle uyanmak gerçekten keyifli oluyor.-

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Yaylada ve çevresinde herhangi bir market vb. dükkan yok, bu sebeple alışverişinizi Çınarcık’ta ki büyük alışveriş marketlerinden ya da Teşvikiye’de ki ufak bakkalardan yapabilirsiz.Tavsiyem Çınarcık’ta ki marketleri kullanmanız.Bunun dışında işletmenin size sunduğu herhangi bir kahvaltı ya da öğün imkanı yok eğer uzun süre kalacaksanız yeterli yiyecek temini yapmanızda fayda var 🙂

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Haziran 2018 itibariyle konaklama için 20 tl ödemeniz gerekiyor.

ZEMİN DURUMU NASIL?

Düz eğimsiz bir arazi var fakat yağış aldığı zamanlarda çamurlu bir zemine dönüşüyor.

TEMEL İHTİYAÇLAR NELER?

Alanda tuvalet ve banyo ücret dahilinde kullanabiliyorsunuz, ayrıca çeşmelerden su içebilirsiniz.
4 kişilik masalardan mevcut isterseniz işletmeyle görüşüp masanızı istediğiniz konuma koyabilirsiniz.
Alanda herhangi bir aydınlatma yok, mutlaka yanınıza fener alın.
Telefon çekmiyor, mutlaka gitmeden çevrenize haber verin.
Elektrik yok, powerbank almayı ihmal etmezseniz faydanıza olur.
Ücretsiz otopark imkanı var.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

İşletmeden ücret karşılığında kuru odun elde edebilirsiniz.Bunun dışında ormanda fazlaca kurumuş ve kopmuş ağaç dalları var.İşletmenin belirlediği alanlar içerisinde ateşinizi yakabilirsiniz.

Erikli Yaylası Kamp Alanı Fotoğrafları

Erikli yaylası kamp alanı fotoğraflarıErikli yaylası kamp alanı fotoğraflarıErikli yaylası kamp alanı fotoğrafları

ERİKLİ YAYLASI FOTOĞRAFLARIERİKLİ YAYLASI FOTOĞRAFLARIERİKLİ YAYLASI FOTOĞRAFLARI

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Evet, hiçbir operatör çekmiyor.

YABAN YAŞAM ?

Herhangi bir yabani hayvanla karşılaşmadık ve herhangi uyarı da almadık köy halkı tarafından.Fakat doğayla iç içe olduğunuz için temkinli olmakta fayda var.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER NELER?

Kamp dışında çifte şelale ve dipsiz gölü görmek için biraz yürümeniz gerekiyor, dolayısıyla trekking için ideal bi alan.

Voleybol, futbol için de oldukça elverişli geniş bi alana sahip.

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

Araç ile ulaşım;

Çınarcık’ta alışveriş yaptıktan sonra Teşvikiye köyüne gitmeniz gerekiyor.Ardından köyden 7-8 km yukardaki yaylaya ulaşabilirsiniz.

Araçsız ulaşım;

Çınarcığa kadar otostopla veya otobüs’le geldiyseniz, Çınarcık’tan Teşvikiye köyüne limandan minibüsler kalkıyor 15 tl karşılığında köyün girişine ulaşabilirsiniz.Yaz aylarında servis sizi yaylaya kadar çıkarıyor fakat diğer mevsimlerde gelecekseniz ya köy halkından birilerini bulup rica etmeniz ya da yaklaşık 8 km’lik mesafeyi yürümeniz gerek.
Eğer sonbahar, kış aylarında gidecekseniz kesinlikle araçsız gitmemenizi tavsiye ediyorum.

İLETİŞİM

Biz Kırkahvesi Garden kamp alanı içerisinde konakladık.
Detaylı ve güncel bilgiler için 0552 246 32 74 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Erikli Yaylası Ulaşım

Yalova Güncel Hava Durumu

Yalova
az bulutlu
28 ° C
28 °
28 °
54%
9.3kmh
20%
Per
25 °
Cum
25 °
Cts
24 °
Paz
23 °
Pts
24 °

Kamp Matı Nedir? Nasıl Seçilir? Çeşitleri Nelerdir?

1
kamp matı 1

Kamp matları, kamp listemizin başında olması gereken ana ekipmanlardan biridir. Kendinizi kamp ortamında evinizde gibi hissetmenize, huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur. Zeminle olan temasınızı kesmesi kampta konfor için olmazsa olmazdır. Şunu unutmamak gerekir. Uyku tulumunuz ne kadar iyi olursa olsun matsız geçen (özellikle soğuk bir gece) sizin için kabusa dönüşebilir. Battaniye tarzı şeyler kullanmak size hem pişmanlık dolu bir gece geçirmenize hem de gereksiz bir yük şeklinde geri dönecektir. O yüzden kamp matınızı doğru seçmenizde fayda var. Sıradan bir gece geçirmenizin yanında çok konforlu hissettirecek çeşitleri de mevcut. Kampa gitme kararı almadan önce mat konusunda doğru adımlar atmak için yazımıza göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

KAMP MATI ÇEŞİTLERİ

Başlığı okuduktan sonra yani kaç çeşidi olabilir ki demiş olabilirsiniz. Avuç içine sığacak çeşitten tutun çanta üzerine bağlanarak anca taşınabilen, hatta şişme matlara kadar çeşit çok. Hepsinin kullanım alanı ve kullanımda sağladığı kolaylıklar birbirine göre farklılık gösteriyor. Kimisi konforda iyi kimisi yükte hafif. Tek tek göz atıp inceleyelim o halde ;

kamp matı 3

KÖPÜK KAMP MATLARI

Köpük matlar ülkemizde çadır kampına başlayanlar için genelde ilk seçenektir. Bunun sebebi ucuz,hafif ve kısmen dayanıklı olmasıdır. En azından ilk deneyim için güzel bir seçenek olabilir. Her mevsimde kullanıma uygun olabilir. Çok soğuk havalarda yapılan kamplarda sıradan köpük matlar gecenizin zor geçmesine sebep olabilir. Bütçeyi biraz arttırarak köpük kamp matlarının yerine askeri tip köpük matlarını tercih edebilirsiniz. Bunlar köpük kamp matlarına göre biraz daha hacimli ve kalındır. Soğuk havalara karşı da daha etkilidir.

ŞİŞİRİLEN KAMP MATLARI (ŞİŞME MAT)

Genelde şişirme pompasıyla beraber satılır. Bu da köpük matlara göre daha fazla ağırlık demektir. Arabasıyla beraber kamp hayatı yaşayanlar için sıkıntılı bir durumu olmasa da sırt çantalı gezginler için önemli bir unsurdur. Köpük matlara göre daha konforlu bir gece yaşatırlar ama yük kısmı unutulmamalıdır. Bana o kadar ağırlıktan bir şey olmaz diyenler tercih edebilir. Ayrıca unutulmaması gereken diğer konu da şişme kamp matları yüzeydeki sivri cisimlerden etkilenmeye çok müsaittir. Gecenin bir yarısı matınızın patlayıp size sıkıntı çıkartmasını istemiyorsanız çadırınızın zemin temizliğinden emin olmanız ve üzerinizdeki mata zarar verebilecek cisimleri çıkarmanız gerekir. Bu tip bir kamp matını almaya karar verdiyseniz yalıtım özelliği olan modellerden seçmeniz gerekir. Bu tipte olan matlar, mat içindeki soğuk havanın sizi rahatsız etmemesi için önemlidir.

kamp matı 2

KENDİLİĞİNDEN ŞİŞEN KAMP MATLARI

Şişirilen kamp matlarına göre bu tip matlar kendiliğinden şişme özelliğindedir. Mat üzerindeki vana açılır ve şişmesi beklenir. Bu kamp matları şişirilen kamp matlarında olduğu gibi pompaya ihtiyaç duymaz. Nihayetinde ağırlık açısından daha hafif olabilir. Tabi pompanın ağırlığını aratmayacak cinste kendiliğinden şişen kamp matları da mevcuttur. Kendiliğinden şişen kamp matlatı diğer kamp matı çeşitlerine göre en az yer kaplayan kamp matlarıdır. Sürekli kamp hayatı yaşayanlar veya yapmayı düşünenler için kendiliğinden şişen kamp matlarını önerebiliriz.

KAMP YATAKLARI

Pek mat kategorisine girmese de bu başlık altında incelemek mantıklı olacaktır. Köpük matlar ve şişirilebilen matlara göre çok daha konforludur. Yalıtım konusunda çok zayıf olduğu için sadece yaz aylarında kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kamp yatakları sırt çantalı gezginler için pek uygun değildir. Çünkü kamp yatakları kamp matlarına göre çok daha ağır ve hacimlidir.

KISA BİLGİLER

 Hava şartları nasıl olursa olsun kesinlikle kamp matı olmadan kamp yapmanızı önermiyoruz. Battaniye çarşaf vb. türü ürünler kampa uygun değildir. Hem ucuz hem hafif olan köpük kamp matlarından temin etmelisiniz.

Şişme mat almaya karar vermeden önce yalıtım durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yalıtım özelliği olmayan bir şişme matın soğuk havalarda size hiç bir yararı olmayacaktır.

Alacağınız kamp matının boyunuza uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kamp matlarının yalıtım direnci R harfiyle gösterilir ve 1.0 – 9.5 arasında değişiklik gösterir. R değeri ne kadar yüksek olursa soğukla aranıza girecek o derece sağlam bir kamp matı almış olursunuz.

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir? Çeşitleri Nelerdir?

0
kamp çadırı nasıl seçilir

Bir kampçı için olmazsa olmaz ilk ekipmanlardan biri kamp çadırıdır. Bir çadıra sahip olmak size özgürlüğü sunabilir. Sırtınızda, arabanızda, iki tekerin üstünde taşıdığınız evinizdir. Bazen bir göl,deniz,şelale yanı bazen de ormanın derinliklerini eviniz yapabilir. Sırt çantasına kamp çadırını koymuş birisi olarak kendimi doğadaki kaplumbağalara benzetirim hep. Nereyi beğenirsem orası yuvam olur sınırlı bir zaman için. Doğadaki yuvam dedim ya çadır için, yuvam beni sıcaktan,soğuktan,yağmurdan,kardan korur. Börtü böcekle arama mesafe koyar. Kendimi güvende hissetmeme yardımcı olur. Kısaca çadır bir kampçı için çok şey ifade eder. Peki her kamp çadırı bunları mı hissettirir insana? Bence hayır. Eğer doğru seçimler yapılmazsa çadır kampı hayalleriniz kısa sürebilir, hatta bazen kabusa dönebilir. Kamp çadırı konusundaki bütün soru işaretlerinizi bu yazımızda bulacaksınız. Keyifli okumalar.

kamp çadırı 4

STANDART BİR KAMP ÇADIRI AMBALAJINDA NELER OLUR ?

Bu alacağınız marka modele göre değişkenlik gösterir. Ama aldığınız kamp çadırında,çadırın kurulumu için gerekli olan malzemeleri tanıyacak olursak ;

POL : Poller kamp çadırınızı kurmanız için gereken ana malzemedir. Standart kamp çadırlarında 2 parça olarak çıkar ve iç içe geçirerek uzun bir şekil aldırılır. Bu malzeme kamp çadırınıza kubbe görüntüsü sağlar. Bir nevi kamp çadırının iskeleti diyebiliriz. Bir kamp çadırının polleri ne kadar sağlam olursa, bir bütün halinde o kadar sağlam olur.

KAZIK : Kamp çadırı ambalajından çıkan kazıklar çadırınızı sabitlemenize yarar. Olası bir fırtına veya rüzgar durumunda sabit kalmasını sağlar. 4 köşe ve yan desteklerde kullanmak için, ayrıca yedek olarak da ambalajda olabilir. Alacağınız kamp çadırına göre kazıkların kalitesi değişkenlik gösterir. Kamp çadırını sabitlerken çakılan kazıkların yamulması sık görülen bir durumdur. Alacağınız kamp çadırının kazık kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız.

İÇ VE DIŞ TENTE : İç tentede bulunan bağlama noktaları yardımıyla iskelete giydirilir. Bu işlemden sonra çadır ana görüntüsüne bürünür. Dış tenteyi üzerine örtüp bağladıktan sonra çadır kullanıma hazırdır.

İP : Kamp çadırınızı kurduktan sonra havaya bağlı olarak şiddetli rüzgar alabilecek bir konumda iseniz veya kazıkların çakıldığı noktalardan şüpheniz varsa iplerle kamp çadırınızı bağlayıp daha sağlam duruma getirebilirsiniz.

TAMİR KİTİ : Her kamp çadırında olmamakla beraber olan çadırlarda da olası bir delinme yırtılma durumları için kullanılır.

kamp çadırı 2

UYGUN KAMP ÇADIRI NASIL SEÇİLİR ?

Bu tamamen size bağlı olarak şekillenir. Kendinize soracağınız sorulardan kesin cevaplar alarak seçimlerinizi en doğru şekilde yapabilirsiniz. Kamp çadırı almaya karar vermeden önce aşağıdaki maddeleri okumak size yön verebilir.

BÜTÇE

Ülkemizde kamp çadırı yelpazesi hayli geniş. Klasik ve sorunsuz bir kamp yapmak için minimum 90 TL ile bir kamp çadırı alabilirsiniz. Böyle bir bütçeyle kendinize bir çadır satın alabilir, kamp yapabilirsiniz. Daha da minimum bütçelere kamp çadırı bulmak mümkün ama bu tarz çadırları pek tavsiye etmiyoruz. Söylediğimiz bütçenin üstüne ne kadar katarsanız alacağınız kamp çadırı ona göre değişecektir. Araştırdıkça bunun ucunun olmadığını göreceksiniz zaten. Önemli olan kamp çadırı için ayırdığınız bütçeniz. Bunu belirledikten sonra daha sağlıklı araştırmalar yapabilirsiniz.

KİŞİ SAYISI

Alacağınız kamp çadırının önemli unsurlarından biri de kaç kişilik olacağıdır. Çoğu kamp çadırı genel olarak dar ve alçak yapıdadır. Kamp ekipmanlarınızın minimum 45-50 litrelik çantalarda olduğunu düşünürsek çantalarınız ciddi bir alana ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden kamp çadırını kaç kişi kullanacaksınız bagaj kısmı olan çadırları veya +1 kişilik düşünebilirsiniz. Bu tercihler bütçenizi biraz aşabilir ama en azından kampta rahat bir gece geçirmiş olursunuz.

SUYA KARŞI DAYANIKLIK

Mevsim ne olursa olsun uyku esnasında çadırınızın suyla kaplanmasını istemezsiniz. O yüzden dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kamp çadırınızın yalıtım açısından sağlam olması ve su geçirmediğinden emin olmanız. Zaten yukarıda bahsettiğim minimum bütçeyle alacağınız kamp çadırlarında bile bu sıkıntıyı yaşayacağınızı pek sanmıyorum. Kamp çadırları bu konuda gelişen teknolojiyle epey sağlam üretiliyor.

NEFES ALABİLMESİ

Sizin ne kadar nefes almaya ihtiyacınız varsa kamp çadırınızın da sizin kadar nefes almaya ihtiyacı vardır. Düzgün bir havalandırma sistemi olan kamp çadırı tercihiniz, size güzel bir barınma ortamı sağlayacaktır. Bunu çeşitlendirecek olursak çift kapılı kamp çadırları, üst bölümünde sağlı sollu olmak üzere havalandırma penceresi olan kamp çadırları mevcut. Buna dikkat etmek size daha huzurlu bir barınma ortamı sağlayacak.

AĞIRLIK

Kamp yapmak için kendine şahsi aracını tahsis edenler için pek önemi olmayan bir konu bu. Ama eğer sırt çantalı bir gezginseniz veya şehir şehir pedallayanlardansanız en önemli unsur kamp çadırı ağırlığı olacaktır. Bu ağırlık kamp çadırı tipine göre değişiklik gösterir. Kendinizi Likya yolunda veya bir tur esnasında ihtiyacınızdan fazla bir kamp çadırının ağırlığını taşımak zorunda bırakmayın bence.

kamp çadırı 1

KAMP ÇADIRI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

 MEVSİME GÖRE TERCİH

En önemli unsurlardan biri de burası. Kamp çadırınızı kullanacağınız ortamı ve mevsimi net olarak belirlemelisiniz. Sadece kış veya sadece yaz ayında kamp yapmak için tasarlanmış farklı tipte kamp çadırları mevcut. Kış kampı yapacaklar için rüzgara dayanıklı ve kaliteli kamp çadırı seçimleri yapmak size kış kamplarınızda ” iyi ki ” dedirtecektir. Ayrıca mevsime göre satılan farklı tipte kamp çadırlarına dair bilgi verecek olursak ;

3 Mevsim Çadırlar : Kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde kullanılabilir. Ama yalıtım malzemesi açısından bakılırsa ilkbahar ve sonbahar mevsimlerine zamana bağlı olarak uygun olmayabilir. Sadece yazın plaj gibi yerlerde kullanacaksanız sizin için uygun.

4 Mevsim Çadırlar : Adından da anlaşılacağı gibi 4 mevsim kullanıma uygun olan kamp çadırlarıdır. Yine dip not olarak hatırlatmakta fayda var. Kışın zor şartlar altında yapılan kamplar için çadırınıza göre zor anlar yaşayabilirsiniz.

5 Mevsim Çadırlar : Normalde kategori olarak bu tipte çadırlar yok. Yani var ama isimleri zorlu hava şartlarına dayanabildiği için ülkemizde 5 mevsim denilmiş. Çok ekstrem durumlarda kullanabilen, yüksek rakım kampları ve yoğun kış mevsimine uygun çadırlardır.

Ayrıca bu tip çadırlara ek olarak otomatik açılan çadırlar mevcut. Bunlar kurma zahmetinin az olduğu, çadırın acil kurulması gereken durumlarda yararınıza olacaktır. Size zamandan kazandırdıkları aşikar ama dayanıklılık açısından diğer çadırlara göre zayıf kalıyorlar.

kamp çadırı 3

KISA BİLGİLER

Alacağınız kamp çadırını çift kapılı seçebilirsiniz. Bu size havalandırma açısından büyük katkı sağlayacaktır.

Alacağınız modelde sineklik olması yaz aylarında yapılan kamplarda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Çadır malzemesi yanmaya çok müsait yapıdadır. Ateşinizi doğru bir mesafede ayarlamanız gerekir. Ateşten uçan parçalar bile çadırda delikler açabilir.

Kamp çadırının içindeki cepleri çadır malzemeleriniz için kullanabilirsiniz. Toplama esnasında size kolaylık sağlayacaktır. Modelleri araştırırken çadır içindeki ceplere de bir göz atın.

Bagaj bölümü olan kamp çadırları ayakkabılarınızı koymaya, yağmurlu havalarda çadırınızdan çıkmadan kamp ocağınızla yemeğinizi yapmanıza olanak sağlar. Bana kalırsa bu modellere yönelin.

Kamp çadırını kurmadan önce zemin için kullanacağınız branda, tabandan oluşabilecek zararları engellemekte yardımcı olacaktır. Ayrıca kamp yeri kurulum ipuçları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kamp çadırının ana malzemelerini, kamp çadırı hakkında kısa bilgileri, kamp çadırı seçiminde dikkat etmemiz gereken konuları ve mevsime göre kamp çadırı çeşitlerini irdeledik. Aradığınız soruların cevaplarını yazımızda bulamadıysanız yorum olarak sorabilirsiniz.

Kamp çantası nasıl yerleştirilir?

0
kamp çantası nasıl yerleştirilir
Sırt çantasına eşyaların doğru düzen ve sırada yerleştirilmesi, yürüyüşlerinizi en konforlu ve sağlıklı hale getirecektir. Pekı sırt çantasını nasıl hazırlamalıyız? veya Kamp çantası nasıl yerleştirilir? Herşeyi yanınıza aldığınızdan emin olmak için Kamp Listesinde Olması Gereken Unsurlar yazımıza göz atın.

Bu yazımızda, kamp ve diğer aktiviteler için sırt çantasının doğru şekilde nasıl hazırlanacağını anlatacağız. Doğru eşya sırası ile hazırlanmış bir sırt çantası belinizden kaymaz, sallanmaz ve sabit bir şekilde sizinle beraber hareket eder.

Çantayı 3 ana bölüme ayırabiliriz:

 

 • Zemin bölgesi: Çantanızın en alt kısmı, sadece kamp alanında kullanacağınız eşyaları koyabilirsiniz.
 • Orta bölge: Ağır eşyalarınızı koymanız gereken bölge.
 • Üst bölge: Yürüyüş yaparken ihtiyacınız olabilecek eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Bu bölgelere ek olarak eşyalarınızı koyabileceğiniz 2 kısım daha vardır.

 • Aksesuar cepleri: Sıklıkla kullandığınız ve ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.
 • Dış yüzey: Büyük boyutlardaki ve uzunlukluktaki ekipmanlarınız için ideal yerdir.
Kamp Çantası Nasıl Yerleştirilir

Kamp çantasına eşyalarınızı yerleştirmek için basit bir görsel hazırladık.İki tarafın da dengeli olmasını sağlayın. Çantanızdaki eşyaları sabitlemek ve düzene koymak için perlonları sıkıca gerin.

Zemin Bölgesi Eşyaları

Sadece kamp yerinde ihtiyacınız olacak ekipmanlarınız bu bölgede olmalıdır.Buraya koyabileceğiniz bazı eşyalar:

 • Uyku tulumu
 • Kamp yerinde giyeceğiniz kıyafetler
 • Kamp ayakkabıları veya botlar

Bu kısımdaki eşyaları koyarken sivri uçlar içermemesine ve yumuşak olmasına dikkat edin! Aksi takdirde beliniz için rahatsız edici olacaktır.

Orta Bölge Eşyaları

Yürüyüş esnasında ihtiyaç duymayacağınız ağır eşyalar bu kısımda olmalıdır.Buraya koyabileceğiniz bazı eşyalar:
 • Gıda Malzemeleri
 • Çadır
 • Kamp ocağı
 • Isıtıcılar
 • Meyve Suyu vs.

Buradaki ağır eşyaların yerleştirilmesi dengeli bir ağırlık merkezi oluşturmaya yardımcı olur ve yükü geriye doğru değil de, aşağı doğru yönlendirir.

Eğer meyve suyu gibi içecekler taşıyorsanız kapaklarının sıkı olduğundan emin olun. Şişeyi dik olarak paketleyin ve dökülme ihtimaline karşı gıdaların en altına koyun.

Üst Bölge Eşyaları

Nadir de olsa ulaşmak isteyebileceğiniz eşyalar bu bölgede olmalıdır,eşyaların bazıları:
 • Mont
 • Pantolon
 • Yağmurluk
 • İlk yardım kiti
 • Hijyen malzemeleri (Tuvalet kağıdı, ıslak mendil vs. )

Aksesuar Cepleri

Çantamızın kenarlarıda bulunan ufak ceplere hemen ulaşmak istediğiniz eşyaları tercih edebilirsiniz.Bunlar çoğunlukla kişisel şeyler olsa da seçmenize yardımcı olabilecek bazı eşyalar şunlardır:
 • Harita
 • Pusula
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş kremi
 • Dudak kremi
 • El feneri
 • Sinek spreyi
 • Atıştırmalıklar(Kuruyemiş vs.)
 • Su şişeleri

Dış Yüzey Eşyaları

Çantanızın dışına bağlayabileceğiniz en çok tercih edilen eşyalar bunlardır:
 • Çadır kazıkları
 • Kamp sandalyesi
 • Balta
 • Bot
 • Halat

Kancalarla çantanıza daha fazla eşya asmanız mümkün fakat tüm bunları kamp çantanıza yerleştirirken, eşyaların sallanmaması için perlon ya da ip ile sıkıca sabitlemeyi unutmayın.

Kamp Listesi İpuçları

Kampta Hayatta Kalma Kiti Nasıl Olmalı?

Ormanda uzak bir bölgeye mi gidiyorsunuz? Kaybolma ihtimalini düşündünüz mü? Olumsuz durumlar için hayatta kalma kiti, bir düdük çifti ve bir takım avcılık, balık tutma ve...

Rahat Bir Kamp İçin Olması Gerekenler

Kampınızda konfor seviyesini yükseltmek için yanınıza alabileceğiniz çok sayıda ekipman var.Bunlar, seyahatlerin durumuna göre(araçlı veya araçsız) değişkenlik gösterir.Konfor sağlayacak eşyaları belirlerken, gideceğiniz kamp alanını...

Kampta Kişisel Temizlik ve Hijyen

Günlük kullandığınız eşyaları kontrol etmeden yola çıkmak, kampa gittiğinizde can sıkıcı olabilir.İhtiyacımız olan kişisel hijyen ürünlerini belirlemenin bir yolu, günlük rutini gözden geçirmek ve...

Kampta Giyim Listesinde Olması Gerekenler

Harika bir açık havada çıkacağınız maceranız için gideceğiniz bölgenin hava durumuna ve iklimine uygun olacak bir kamp kıyafeti kontrol listesi yapın. Bazı bölgelerde sıcaklık ve...

Kış Kampı Yapacaklar İçin 13 İpucu

0
kış kampı yapacaklar için 13 ipucu

Kalabalığın olmadığı, sakin, bembeyaz karlarla kaplı bir kış kampını kim sevmez ki? Eğer kış kampı yapacaksanız, yola çıkmadan önce ipuçları ile dolu bu listeye bir bakın!

Şapka ve Eldiven Takın!

Vücut ısımızın büyük kısmını kafa bölgemizden ve ellerimizden kaybederiz, ısı kaybını önlemek için mutlaka şapka ve eldiven takım.

Doğru Uyku Tulumunu Seçin!

Mutlaka gideceğiniz yerdeki hava durumundan 5 derece daha düşük değere sahip bir uyku tulumunu seçin.Örneğin İstanbul’da bir yere kampa gideceksiniz ve hava durumu 0 dereceyi gösteriyor.Uyku tulumunun extreme derecesini 0 olarak değil -5 olarak seçin ki ani hava değişimlerinde vücut ısınız düşmesin.

Gece Yatmadan Giysilerinizi Uyku Tulumuna Koyun

Gece yatarken, ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri uyku tulumuna koymak, sabah kalktığınızda soğuk kıyafet giyme derdinden kurtaracaktır.

Katmanlar Şeklinde Giyinin

Soğuk hava koşullarında aniden ortaya çıkan güneş vücut ısınızı artıracaktır.Gerçekten sıcak olduğunda soğuktan terlemeye başlayabilirsiniz. Bu  tehlikeli olabilir çünkü terli cildiniz soğuğu çok çabuk alabilir. Katmanlar şeklinde giyinerek, dış ve orta tabakayı istediğiniz gibi çıkarıp sonra sıcaklık düştüğünde tekrar giyebilirsiniz. Daha fazlası için Kamp Giyim Listesinde Olması Gerekenler yazımıza göz atın.

Kış Kampı Ekipmanını Yazın Almaya Başlayın

Yaza doğru sezon sonu ürünlerinin indirime girmesiyle bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Yanınızda Sıcak Su Torbası Bulundurun

Soğuk hava koşullarında yanınıza alacağınız sıcak su torbasıyla hem daha çabuk ısınabilir hem de uyku tulumunuzu daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Piller Soğukta Çalışmazsa, Isıtmayı Deneyin 

Piller soğuk havalarda kimyasal reaksiyonun yavaşlamasından dolayı çalışmayabilir, ısıtıcınız veya uyku tulumu yardımıyla biraz ısıtmaya çalşıp tekrar deneyin.

Uyku Tulumunda Ağız ve Burnunuz Dışarıda Kalsın

 Nefesinizle gelen nem, uyku tulumunun yalıtım özelliklerini ortadan kaldıracaktır.

Birbirinize Yakın Uyuyun

 Çadırda kalan başka arkadaşlarınız da varsa çadır zemininden daha az soğuk hava yükselmesi için birbirinize yakın şekilde uyuyun.

Rüzgar,Kar ve Yağmuru Hafifletmek İçin Tarp Kullanın

Eğer belirli bir yönden gelen şiddetli rüzgar, yağmur veya kar varsa, bir rüzgar duvarı çadırınızı daha sıcak tutacak ve çadırınız daha dayanıklı kalacaktır.

Metal eşyalar değil ahşap eşyalar kullanın.

Metal soğuk hava koşullarında soğuk olup kullanması zor olabilir, bunun yerine ahşap veya plastikten tercih edin.

Fermuarlarınıza Ufak Bir Halka Takın

Dışarısı çok soğuk olduğunda veya kalın bir eldiven giydiğinizde basit fermuarı açma işlemi bile çileye dönüşebilir.Bunun için fermuarlarınıza ufak bir halka takın.

 

Ateş Başlatıcıları Unutmayın

Magnezyum Çubuğu, rüzgara dayanıklı çakmak, su geçirmez kibrit gibi soğuk ve rüzgarlı havalarda kamp ateşi için yardımcı olacak ateş başlatıcıları mutlaka yanınıza alın.

Kamp Yeri Kurulum İpuçları

0

Bu kamp kurulum ipuçları birçok deneyim üzerine derlendi. İster hafta sonu kampında olun, isterse uzun süreli kamplarda olsun, kampınızı planlamanıza yardımcı olması için bu ipuçlarını kullanın.

1-Doğru Kamp Zeminini Seçin

Kimse kamp gezisi planlarken yağmur düşünmeyi sevmez, ancak çadır kurmadan önce ihtimalleri düşünmek iyidir. Kamp yapmak istediğiniz bölgeye bakın. Drenaj akışını kontrol edin.Eğer çadırınızı rastgele bir yere kurarsanız olası sağanak yağmur durumunda çadırınızı sular içerisinde bulabilirsiniz.Olası yağmur durumunda suyun akış yönünü belirleyin ve çadırınızı su kanallarının doğrultusunda kurmayın.
Diğer dikkat edilmesi gerekenler;

 • Çadırı kurmadan önce alanı taş ve çöplerden arındırın.
 • Eğimli zemin üzerine çadırınızı kurmayın.
 • Ağaç kökü kenarlarına, kayaların kenarlarına ve hayvan yuvası kenarlarına böcek ve hayvanlardan uzak durmak için çadırınızı kurmayın.

2-Yiyeceğinizi Uzakta Bir Ağaca Asın

Birçok hayvanın koku alma duyusu insanlara göre kat kat daha fazladır ve kamp ateşi yemeğinin kokuları büyük olasılıkla tilki, domuz, ayı ve diğer canlıları cezbedecektir. Kamp alanınıza hayvan saldırılarını önlemek için yiyeceğinizi çadırdan uzak tutun. Yiyecekleri toplayarak onları bir ağaç dalında asmak için bir sırt çantası veya başka büyük çantalar kullanın.Yiyecekleri bir hayvanın ulaşamayacağı bir yere koymanız, yiyecek arayan canlıları çadırınızdan uzak tutacaktır!

3-Tuvalet İhtiyacı Alanlarını Belirleyin ve İşaretleyin

Bu alanları kamp ateşi ve yemek yiyebileceğiniz bölgelerden mümkün olduğunca uzak tutun. Tek bir alanda ne kadar uzun süre kamp yapacaksanız, bu kural o kadar önemlidir. Ayrıca ısırgan otu, zehirli sarmaşıklar gibi temas ettiğinizde vücudunuzda tahribata yol açan bitki alanlarını işaretlemeniz gerekir.Bu gibi birçok tehlikeden kaçınabilmek için kurulum yapacağınız kamp alanını birkaç dakikalığına tarayın.

4-Çok Yönlü Tarp Kullanın

Gölgelik, yemek alanı için barınak, çadır zemin takviyesi veya çadır girişini çevrelemek için hoş bir kamp malzemesidir. Tarplar boyut, kalınlık ve dayanıklılık bakımından farklılık gösterir. Çelik halkalara sahip tarplardan seçerseniz, halat veya iple gerdirerek ağaçlara bağlayabilirsiniz.Yoğun yağış alan çadırınız su geçirmeye müsaitse üstüne gereceğiniz tarp çadırızın su almasını engelliycektir.

Genel Kamp İpuçları

0

Kamp ipuçları, kamp süresi boyunca çok fazla işinize yarayacak bilgilerdir.O yüzden mutlaka bu kamp ipuçlarını sonuna kadar okuyun.Genel olarak yapacağınız kamp ile ilgili derlediğimiz ipuçlarının bir kısmı kendi tecrübelerimizden, bir kısmı da sizin gibi okuyuculardan gelen ipuçlarından oluşmaktadır.Bu yüzden eğer eklemek istediğiniz herhangi bir ipucu varsa veya yazıya katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçerek bildirin.

Herkesin gezisi benzersiz olduğu için ipuçlarını, size en fazla fayda sağlayacak fikirleri bulmanıza yardımcı olmak amacıyla kategorilere ayırdık. Her başlığı ayrı bir yazı olarak, daha detaylı şekilde de oluşturduk.Umarım faydası dokunur!

Kamp Yeri Kurulumu

Çadırınızı nereye koyduğunuz ve yönünü nasıl ayarladığınız, kampınızın güzel geçmesi için önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, hafif bir eğim olan bir yüzey sizin için sorun oluşturmayabilir, ta ki çadırın dibine doğru kaydığınızı farkedene kadar! Ya da zararsız gibi görünen ufak taşların üzerine kurduğunuz çadırın içinde yattığınızda rahat edemediğinizi göreceksiniz.Bu yüzden öncelikle düz bir zemin bulun ve çadır kuracağınız alanı temizleyin!Bir başka ipucu ise olası bir yağmur durumunda su hangi tarafa vuracak ve sabah güneş hangi yönden doğacak?Bunları belirleyip çözüm ürettiğinizde keyifli bir kamp sizi bekliyor olacaktır.

Eşya Yerleştirme

Aracınızın kamp alanına yakınlığına ve kamp alanında ne kadar kaldığınıza bağlı olarak yanınıza aldığınız ekipmanlar, seyahatinizi biraz daha keyifli hale getirebilir. Eğer aracınızı kamp alanının olabildiğince yakınına getirebilirseniz;  kaplar, kömür ve diğer ağır maddeleri kamp yerinize taşımak kolay olacaktır. Başka bir unsur, giyim ve tuvalet malzemeleri gibi kişisel eşyalarınızı nasıl paketleyeceğinizdir. Şahsen kilitli torbaları kullanmaktan hoşlanırım, ki temiz veya kir çamaşırlarım ya da ıslak veya kuru çamaşırlarım birbirine karışmasın. Sırt çantanız suya düşünüp ıslansa bile eşyalarınız kuru kalacaktır.

Çadır Kurulumu

İlk kez kamp yapanların çoğu, ilk çadır kurulumunu kamp alanında yaparlar.Ve bu durum kurulum yapılırken sinir bozucu olabiliyor.O yüzden eğer ilk kez çadır kurulumu yapacaksanız, evde en az bir kere çadırı kurun ve tekrar toplayın.Yeni kampçılar için bir diğer ipucu; aldığınız 2 kişilik çadırın gerçekten 2 kişilik olup olmadığına karar verin! Bazı çadır modelleri 2 kişilik gözükse de, yapılı bir vücudunuz varsa göreceksiniz ki çadırın içine  çantanızı da koyduğunuzda çok ufak gelecektir.Bu yüzden yola çıkmadan önce çadırınızda kaç kişi kalacağını belirleyin.Çadır seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ayrı bir yazı olarak ekleyeceğim için bu yazıda fazla bahsetmeyeceğim.

 

Kamp Ateşi ve Pişirme

Kamp alanında yediğiniz güzel yemekler ya da kamp ateşi çevresindeki hoş sohbet, herkesin kamp sonrası aklında kalacak olan anılardır.Kamp ateşini nasıl yakacağınıza karar verin, kuru odunla mı, kömürle mi, ocakla mı? Portatif kamp ocakları eğer aracınız yoksa gerçekten çok  faydalıdır.Çok az yer kaplarlar, hafiftirler ve makarna, kahve veya güveç gibi her türlü yemeği yapmanızda kolaylık sağlar. Kaşık, çatal ve bıçağı ayrı ayrı yanınıza almak yerine fonksiyonel çatal, kaşık, bıçak tercih edebilirsiniz.  Alüminyum folyo; balık filetosu, mısır koçanı, sarımsak ekmek ve diğer yiyecekler için gerçekten faydalı bir pişirme ögesidir. Kamp yemekleri kampın en güzel tarafıdır.Gitmeden önce yapacağınız yemekleri not edin ve malzemelerini eksiksiz almayı unutmayın!

Soğuk Hava Kampı

Karavanla kış kampı

Sıcaklıklar 5 derece’nin altında kampa gidiyorsanız, düşünmeniz gereken bazı diğer hususlar var. Çadır ısıtıcısı lazım mı? Uyku tulumu yeterli mi? Ne şekilde giyinmelisiniz? Ve soğuğun etkilerini en aza indirmenin yolları nelerdir? Bir kış kamp gezisinde yapılması en zor şeylerden biri, sabahları ayakları uyku tulumundan çıkarmaktır. En sevdiğim kamp ipuçlarından biri tanesi; gün boyu giyeceğiniz kıyafetleri ve çorapları sizinle birlikte uyku tulumuna koyun! Böylece daha sıcak ve giymesi daha keyifli olur.Ayrıca yanınıza sıcak su torbası almanız da soğuk günlerinizi bir nebze olsa da ısıtmaya yardımcı olacaktır.

Diğer İpuçlar

 • Yanınızda dolu bir powerbank götürün!
 • Konumunuzu değiştiğinizde çevrenize haber verin!(Gitmeden önce internetsiz durumlar için, operatörünüzün konum bilgisini sms ile gönderme servisini araştırın.)
 • Olumsuz durumlar için yanınıza biber gazı alın!
 • Fener almayı unutmayın!

Umarım bu kamp ipuçları, yolculuğunuzun planlanmasında ve kamp yaparken size yardımcı olur. Eklemek istediğiniz bir kamp ipucu varsa, iletişime geçmekten çekinmeyin.

Belgrad Ormanları Kamp Alanı İncelemesi

4

BELGRAD ORMANI / İSTANBUL

Hakkında çoğu kişide kamp ile ilgili soru işareti olan, İstanbul Kemerburgaz’da bulunan şehir içinde kamp yapılabilecek en güzel yerlerden biri diyebiliriz burası için. Belgrad Ormanlarının sınırları içerisine girdiğiniz andan itibaren bambaşka bir havaya giriyorsunuz. Soluduğunuz her oksijen o kadar rahatlatıyor ki sizi, hiç çıkmak istemiyorsunuz buradan. İstanbul’un o gürültüsünden kaçarak kuş sesleri içerisinde uyanmanız mümkün. Bunun için size kalan sadece yazıyı okuyup yola koyulmak.

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Öncelikle herkes tarafından sorulan ana soru ; ” Burada kamp yapılıyor mu ? ” Arkadaşlar Belgrad ormanlarında 2 kere kamp yaptım. Herhangi bir yasak ibaresiyle karşılaşmadım. Ama gideceğiniz tarihte mutlaka izin konusunda bilgi almayı unutmayın. Nerede kamp yapabiliriz cevabı çok geniş aslında. Çünkü adı üstünde. Orman. Hem de kocaman bir orman. Neresinde kamp yapacağınız biraz da sizin cesaretinize bağlı. Ben korkmam diyorsanız ormanın derinlikleri sizi bekliyor. Ben korkarım kalamam diyorsanız da şöyle bir tarif verebilirim. Belgrad ormanı giriş kapısından girdikten sonra yolun sağ tarafından devam edin. Sağ tarafta piknikçilere ayrılmış bölümü ve bankları göreceksiniz. Eğer girişe insanlara yakın olsun diyorsanız oralara çadırınızı kurup, kamp yapabilirsiniz. Bende o yol üzerinde ama daha da ileride ormanın iç kısımlarına doğru bir yerde çadırımı kuruyorum. Ne çok içerde ne de insanlara yakın oluyor. Aslında bölgede yapacağınız keşif yürüyüşleri sizi bu konuda daha sağlıklı seçimler yapmaya yardımcı olacaktır. Dilerseniz bentlerin orada dilerseniz piknikçiler için ayrılmış bölümde kamp yapın. Karar sizin.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Belgrad ormanlarının içinde bentlerin olduğu tarafta büfe tarzı bir işletme var. Buna alternatif olarak otobüsten indiğiniz yerin arka sokağında bir bakkal var. Civarda market-gıda ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yerler mevcut.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Yaya ve bisikletle girişi ücretsiz ama araçla giriş için araç tipine göre ücret ödüyorsunuz. Kamp için bir ücret ödenmiyor.

ZEMİN DURUMU ?

Düz toprak zemin. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

Güzel yanı tuvalet var ama duş imkanı yok. Piknik alanı için ayrılmış bölgede. Nispeten temiz de sayılır. Yine piknik alanında aralıklarla çeşme var. Ama biraz da gittiğiniz mevsime bağlı olarak yağışlı bir dönemde gittiyseniz yağmurdan sonra su çamurlu akıyor. Fotoğrafını ekleyeceğim, ne demek istediğimi anlayacaksınız 🙂 Bölgede kullanıma sunulan elektrik yok. Telefon laptop gibi elektronik aletler için şarj sorunu yaşamamak için tedbirli olun. Yol üzerinde elektrik direkleri var. Bir bakıma aydınlatma var diyebiliriz. Benim çadır kurduğum yer zifiri karanlık oluyor.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Uyarımı yapıp üzerime düşeni yapmak istiyorum. Arkadaşlar bulunduğunuz yer orman. Haliyle sık ağaçların olduğu ve yerlerin yaprak olduğu bir yer. Yakacağınız küçük kamp ateşinizle çevrenizi de alevlendirmeniz için çok müsait. Lütfen yakacağınız ateşin sürekli kontrolünü yapın. Ateşinizin çevresini muhakkak taşlarla çevirin. Ormanda o an sizin dışınızda da çok fazla yaşam var. Hiç bir canlının yaşamını tehlikeye atmayın.
Yakacak temini açısından hiç bir sorun yaşamazsınız çünkü adım başı yerde kırılmış dal parçalarını görebilirsiniz. Bunları toplayıp kamp alanınıza depolayarak gece boyu ateşinizi canlı tutabilirsiniz.

Belgrad Ormanları Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Evet bulunduğunuz konuma bağlı olarak çekmeyebiliyor.

YABAN YAŞAM ?

En fazla sorulan ve şahsen benim de en çok merak ettiğim noktalardan birisi buydu. Gogıl amcaya soracak olursanız şayet ; yaban domuzu, tilki, geyik ve çakal varmış. Gördün mü dersen görmedim. Ama görmeyeceğim anlamına gelmiyor 🙂 Gece boyunca çok ayak sesi duydum ama bu hayvanlardan biri midir bilmiyorum. Çokça köpek var. Ayrıca yakacağınız ateş bu hayvanları kamp alanından uzak tutmaya yeterli olacaktır. He unutmadan kamp alanınızda yiyecek atığı da bırakmayın.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Otobüsten indiğiniz yerden Belgrad Ormanı girişinin yoluna girdiğiniz zaman girişe yakın yerde bisiklet ve ATV kiralayabileceğiniz bir yer var. Sanırım zamanlı olarak turlar da düzenliyorlar. Buradan bisiklet kiralayıp Belgrad ormanını keşfe çıkabilirsiniz. Burası İstanbul’un en güzel ve en uzun yürüyüş parkurlarını bulunduran yerlerden biri. Burada yapacağınız yürüyüşlerin ciğerlerinize ve hayatınıza katacağı güzelliklerin tadını çıkartmaya bakın. Belgrad ormanı girişinden sonra sol taraftan devam edicek olursanız yürüyüş yollarına, tarihi bentlere ve orman içerisinde bulunan göle ulaşabilirsiniz. Güzel bir kamp sabahının ardından keşfe çıkıp bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın 🙂

Belgrad Ormanları Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

Belgrad ormanlarına gitmek için iki yol mevcut. Biri Kemerburgaz üzerinden diğeri ise Maslak-Sarıyer yönü üzerinden Zekeriyaköy girişinden ulaşılır. En kolay yol bu güzergah olur, dilerseniz ve yakınsanız Kemerburgaz yolu üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ancak kolay olan yolu Maslak-Sarıyer yönünde ilerlerken Zekeriyaköy girişinden girip Bahçeköye kadar orman içinden gittikten sonra karşınıza çıkan Belgrad kapı girişlerinden girmek olacaktır. Araçla giriş ücreti 8 TL. (Eylül 2017)

TOPLU TAŞIMA ;

Evet en sevdiğimiz bölüm 🙂 Toplu taşımayla kamp yerine ulaşma bölümü. Öncelikle her nerede olursanız olun M2 Yenikapı – Hacıosman hattına binmeniz gerekiyor. Anadolu yakasından gelecekler için Marmaray’la Yenikapı’ya gelip bu hatta aktarma yapabilirsiniz. Bu hatla en son durak olan Hacıosman’da iniyoruz. Metrodan ” otobüs durakları ” çıkışından çıkıyoruz. Çıktıktan sonra sol çaprazda 42HM otobüslerine binmeniz gerekiyor. Ben ne zaman metrodan çıksam orda hep bir otobüs oluyor. Hiç beklediğimi hatırlamıyorum. Yine de Mobiett uygulamasından saatlerini kontrol edebilirsiniz. Metroda olduğu gibi otobüsdeyken de hangi durakta inicez diye kovalamanıza gerek kalmayacak. Otobüsten de en son durakta ineceksiniz. Zaten giriş kapısına 5 dakikalık mesafede indiriyor. Otobüsten indikten sonra peronlara girmek için sağa döndüğü caddeye geri gelip yukarı doğru yürüdüğünüz takdirde Belgrad ormanlarının giriş kapısına geliyorsunuz.

Belgrad Ormanı Ulaşım

Belgrad Ormanı Güncel Hava Durumu

Istanbul, TR
az bulutlu
27 ° C
28 °
26 °
57%
8.7kmh
20%
Per
26 °
Cum
25 °
Cts
23 °
Paz
23 °
Pts
24 °

Ağva Seferoğlu Kamping Kamp Alanı İncelemesi

4

AĞVA SEFEROĞLU KAMPİNG / İSTANBUL

İstanbul’a yakın kamp yeri arayanlar için çok güzel bir alternatif sunuyoruz. Seferoğlu Kamping Şile Ağva’da bulunan, çadır alanı ormanlık alan olan denize komşu bir işletme. Hem İstanbula yakın olsun hem kamp yapıyım üzerine bir de denize gireyim diyorsanız burası tam size göre. Kişi başı bir ücret ile giriş yapılan bu işletme aileler tarafından da ziyaret ediliyor. Kapısında yazan ”Damsız alınmaz” yazısı içerisi için bir ön izlenim sunmuş oluyor zaten. Çok uzatmadan detaylandırmaya başlayalım 🙂

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

İşletmeye girdikten sonra rehberlik eden olacaktır zaten. Dilediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

İşletmeye bağlı küçük bir kafeterya var. Ayrıca restorant olarak kullanılan bir bölüm de mevcut. Buna bağlı olmayarak dışarıdan da kendi yiyeceğinizi getirebilirsiniz. Ama işletmeye yakın alışveriş yapılabilecek bir nokta yok. O yüzden Üsküdar’da alışverişinizi yapıp otobüse öyle binebilirsiniz. Tercih sizin 🙂

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Kamp alanı ücretli. Bunun için Seferoğlu Campingden bilgi alabilirsiniz. Ücret döneme ve rezervasyona göre değişiyor. Çadırı olmayanlar alanda bulunan çadırları da kirayabilirler. Tulum vs. temini için işletmeyle görüşebilirsiniz.

ZEMİN DURUMU ?

Biraz gözden uzak olmak isteyenler için söylüyorum, alanda çok fazla düzlük alan yok. Bulduğunuz yere çökün. Toprak zemin. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

İşletmeye bağlı çadır alanın ortasında tuvalet ve duş mevcut. Tuvaletleri temiz sayılır. Yine işletmeye bağlı olan mutfak alanı olarak ayrılmış bir bölüm var. Burada bulaşıklarınızı yıkayabilir hatta eksik mutfak gereçlerini yıkayıp geri bırakmak şartıyla kullanmak için alabilirsiniz. Çadır alanında aydınlatma var. Aydınlatmalardan uzatılan prizleri kullanıp şarj sorununu halledebilirsiniz.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Belirlenen yerlerde ateş yakabiliyorsunuz. Yakacak temini açısından zorlanmayacaksınız.

Seferoğlu Kamping Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Hayır şebeke sorunu yaşanmıyor.

YABAN YAŞAM ?

İşletmenin köpekleriyle sık sık yakın olacaksınız. Çok cana yakınlar 🙂

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Çadırı kurduktan sonra şöyle bir rahatlıyım diyecek olursanız ormanın içinden 5 dakikalık bir yürüyüşle işletmeye ait kumsala çıkmış olacaksınız. Burada dilediğiniz gibi yüzüp güneşlenip denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca buraya gece gelmenizi de tavsiye ediyorum. Yıldızları izlemeyi ihmal etmeyin.

Seferoğlu Kamping Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

Şile merkezinin içine girmeden sağa ayrılan yol istikametinden Ağva tabelasını görüp sağa dönün. Yaklaşık 3 km sonra Çayırbaşı köyüne gelecek ve yolun ikiye ayrıldığını göreceksiniz. Sol taraf Ağva sahil yolu, sağ taraf Ağva(Gebze)- Kandıra yolunu gösterecek. Siz sola ayrılan sahil yolunu tercih edin çünkü 13 km daha kısa. Ayrımdan sonra sırası ile Kabakoz, Akçakese,İmrenli,Karacaköy,Bozgaca ve Şuayipli köylerinden geçececeksiniz ve Kurfalı köyüne girmeden Ağva istikametinden devam edin 500 metre geçince sol tarafta Seferoğlu Camping tabelalarını göreceksiniz.

TOPLU TAŞIMA ;

Biz arabası olmayan, hayattaki tek mal varlığı sırt çantası ve içerisindeki malzemeler olan mütevazi kampçı arkadaşlar için araba olmadan da nasıl ulaşım sağlayacağımızı anlatıyorum. Üsküdar otobüs duraklarında 139A Şile-Ağva otobüslerine binerek Seferoğlu Kamping’e kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüse bindiğiniz zaman muavine ineceğiniz yeri söylediğinizde işletmenin kapısının önünde indirecek zaten.

Seferoğlu Kamping Ulaşm

Ağva Güncel Hava Durumu

Istanbul, TR
az bulutlu
27 ° C
28 °
26 °
57%
8.7kmh
20%
Per
26 °
Cum
25 °
Cts
23 °
Paz
23 °
Pts
24 °

Title

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Kamp Alanı İncelemesi

3

GÜZELDERE ŞELALESİ TABİAT PARKI / DÜZCE

Buraya gelene kadar Düzce’ye daha önce neden gelmemişim diye kendime kızdım resmen. Mükemmel bir tabiatı var. Şelalelere olan ilgimdenmidir bilinmez, gitmeyi çok istediğim yerlerin başındaydı Güzeldere Şelalesi. Açıkçası bütün beklentilerimi de karşıladı diyebilirim. Tabiat parkı olması açısından belli bir düzen içerisinde. Kamp için ayrılmış bir alanı ve temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz her şey düşünülmüş. Gerçi şelaleyi görene kadar beni pek etkilememişti burası ama gördükten sonra bütün fikirlerim değişti. Şelalenin başladığı yerden bitimini bulana kadar gözlerim yoruldu resmen. O kadar uzun o kadar harika bir akışı var ki. Dibine kadar gidip altında oturdum. Sadece anın tadını çıkarttım. Bu anı muhakkak yaşamalısınız.

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Tabiat parkı içerisinde çadır kampı için ayrılmış bir alan var. Giriş yaptıktan sonra zaten sizi yönlendiriyorlar. Kamp alanında bir kaç masa ve bank var. Çadırınızın yanına çekip kendinize güzel bir ortam yaratabilirsiniz.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Tabiat parkı olarak geçtiği için içerisinde bir işletme var. Burada yemek yiyebilirsiniz. Ama bir kaç günlük kamp yapmak isteyenler için bütçeden tasarruf adına Gölyakada bulunan marketlerden alıverişinizi yapmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında kamp alanında alışveriş yapabileceğin başka bir yer yok.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Tabiat parkına yaya olarak giriş 4 TL ve çadır kampı ücretli. Araçla giriş ücreti araç tipine göre değişiyor. Ücret görseline yazının sonundaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

ZEMİN DURUMU ?

Toprak zemin. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

Tabiat parkı içerisinde çoğu yerde çeşmeler var. Bunlardan biri de kamp yeri için ayrılmış bölümde. Hattı var ama musluk bağlı değil. Çeşmeden yararlanmanız için kısacık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Alanda tuvalet var ama duş imkanı yok. Tuvaletler temiz. Kamp yerinde kullanıma açılan elektrik yok ama işletmenin elektriğinden yararlanabilirsiniz. Aydınlatma olarak kamp alanı diğer alanlara göre daha az ışık alıyor. Bu durum kimi için iyi kimi için kötü olabilir. Ama merak etmeyin tabiat parkı çevresi tel örgülerle çevrilmiş o yönden içiniz rahat olabilir.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Kamp alanında ateş için ayrılan yerler var. Keyifli bir ateş yakıp çikolatalı muzlarınızı, çayınızı, artık kim ne yapmak istiyorsa güzel güzel yapabilir. Yakacak temini açısından da zorlanmayacaksınız.

Güzeldere Şelalesi Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Kamp yerinde telefon çekiyor yalnız 3G yok. Anne ben buradayım diye konuşabilir ama anne bak buradayım diyemezsiniz anlayacağınız 🙂

YABAN YAŞAM ?

Ayı,kurt,domuz gibi yakışıklı hayvanları barındırıyor buralar. Ama tabiat parkı tel örgülerle çevrili olduğu için sıkıntı çıkaracak bir durum yok. Ateşinizin yanıyor olması sizi daha da güvende hissettirecektir. Kamp alanında köpeklerle karşılaşabilirsiniz.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Buranın bence en güzel yanı şelalesinin olması. Tabiat parkından kısa bir yürüyüşle ve kısa bir merdiven serüveninden sonra çok güzel bir seyir terası sizi karşılıyor. Aşağıya ekliyorum onu da. Merdivenler bir yere kadar devam ediyor, şelalenin altına inmek için kıvrak hareketler yapmak durumunda kalabilirsiniz. Güzeldere şelalesi Türkiye’nin en büyük kademeli olarak akan şelalelerinden birisi. Çevreye çok su sıçrattığı için çevresindeki kayalar çok kaygan. Aşağıya inen arkadaşlar lütfen dikkatli olun.
Şelale keyfinden sonra tabiat parkı içerisinde geziye çıkabilirsiniz. Küçük bir hobbit evi var. Onu görmek isteyebilirsiniz. Ben o hobbit evi yapan mimar abiyle de tanıştım. Otostop iyiki var 🙂 Ayrıca burada çadır dışında tabiat parkı içerisinde yer alan Bambu evlerde de konaklayabilirsiniz. Onun da geceliği 150 TL. Önceden rezervason yaptırmanız gerekiyor.
Güzeldere şelalesi Tabiat Parkı dışında buraya gelmeden yol üstünde Efteni Gölü ve Kuş Cennetini, Tabiat parkından daha da yukarı taraflarında bulunan yaylaları ziyaret edebilirsiniz.

Güzeldere Şelalesi Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

İstanbul tarafından gelenler; Hendek çıkışından TEM’den ayrılın. Ankara tarafından gelenler için; Düzce çıkışından TEM’den ayrılarak Gölyaka’ya doğru gidin. Gölyaka’nın içinde “Güzeldere Şelalesi” tabelalarını takip edin. Güzeldere Şelalesine 10 km kaldığını gösteren tabelayı görünce, Güzeldere tabelasından devam edin.

ALTERNATİF ULAŞIM ;

Ben otostopla ulaşım sağladığım için araç olmadan buraya ulaşmak nasıl olur pek bilmiyorum. Düzce Gölyakaya ulaşıp buradan dolmuşa binebilirsiniz. Güzeldere Şelalesi sapağına kadar dolmuş var. Ama sonrası için ulaşım yok. Buradan itibaren otostop çekebilir yada Gölyakadan taksiyle gidebilirsiniz. Ama vereceği fiyat hakkında bilgi veremeyeceğim.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Ulaşım

Güzeldere Şelalesi Güncel Hava Durumu

Düzce, TR
açık
29.6 ° C
29.6 °
29.6 °
39%
2.4kmh
1%
Per
30 °
Cum
28 °
Cts
22 °
Paz
24 °
Pts
22 °