Esenceli Köyü Kamp Alanı İncelemesi

1
3391

ESENCELİ KÖYÜ / İSTANBUL

İstanbul içerisinde doğaya karışıp kamp yapmak isteyenler için en güzel ortamı sağlayan Şile’nin güzel mi güzel köylerinden birisi de burası. Şuana kadar tecrübe ettiğim yerlerin arasından sessizlik açısından aklımda kalan yerlerin başında geliyor ayrıca. Kampı kurduktan sonra çevreye yürüyüşe çıkmıştım. O kadar kaptırmışım ki kendimi nerede olduğumu bile bilmiyordum. Tamamen tesadüf eseri geldiğim yerde, gölün güzel mi güzel en sakin köşesinde sessizlik içinde bir ailenin kamp yaptığını gördüm. Konumları mükemmeldi. Kıskanmadan edemedim tabi. Sanırım yaptığınız kampı güzel kılmanın en önemli unsurlarından birisi de çevresini keşfetmekten geçiyor. O yüzden burada bol bol yürüyüşe çıkmalısınız. Yürüyüşlerin ardından göl kenarına hamağınızı kurup sessizliği dinleyebilirsiniz. İstanbul’un o hengamesinden 1-2 gün için bile olsa uzaklaşmak istiyorsanız, burayı yazın bir kenara 🙂

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Göl etrafında çok fazla buna uygun alan var. Ama etrafı açık olduğu için bir ağaç dibi güneşten korunmanızı sağlayabilir. Çadırınızın kapısının nereye açılmasını isterseniz artık, size kalmış.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Köyde alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok. Avcıkoru yolu üzerindeki bakkallardan alışverişi sağlayabilirsiniz. Her ihtiyacınızı karşılar mı orası bilinmez ama alışveriş açısından pek fazla alternatifi bulunmuyor. Hazırlıklı gelmenizde fayda var.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Hayır. Kamp için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

ZEMİN DURUMU ?

Toprak zemin. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

Alanda kamp için veya başka bir hizmet veren işletme yok. O yüzden tuvalet ve duş imkanı yok. Kamp yerine pek yakın sayılmaz ama köy camisinin tuvaletini kullanabilirsiniz. Alanda aydınlatma ve elektrik bulunmuyor. Tedarikli gelmekte yarar var. Kamp alanında çeşme yok. Suyunuzu yanınıza almayı unutmayın.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Alanda ateş yakabiliyorsunuz. Yakacak açısından pek sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Esenceli Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Hayır. Şebeke sorunu yaşanmıyor.

YABAN YAŞAM ?

Çokça çakal sesi duymanız mümkün. Bölgede ayrıca domuzda bulunuyor. Ama burda da size koruma görevi sağlayacak can dostlarımızla karşılaşabilirsiniz. Aranızı iyi tutun. Hee unutmadan gece kurbağa sesleriyle uyuyacaksınız.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Baraj gölünde balık tutabilirsiniz. Balık açısından zengin olduğunu söylediler. Rastgele 🙂 Doğa yürüyüşü için çok uygun ve sizi asla zorlamayacak yürüyüş yolları var. Keşfe çıktığınızda baktığınız her yerde kadrajınızı süsleyecek bir şey bulabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın. Ayrıca ben gittiğim zaman bir kaç tane vardı ama kiralayan görmedim, tekne kiralayıp gölde gezintiye çıkabilirsiniz.

Esenceli Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

Köye ulaşım oldukça kolay. Benim gittiğim zamanda da yol çalışmaları oluyordu. Şimdi daha bir güzelleşmiştir diye düşünüyorum. Esenceli köyüne ulaşım için önce Şile otobanına ulaşmalısınız buradan sonra Avcıkoru yolu üzerinde Esenceli tabelasını göreceksiniz zaten. Bu tabela sizi doğruca köye getirecek.

TOPLU TAŞIMA ;

Çok araştırmama rağmen maalesef bu konuda bir bilgi sahibi olamadım. Bu konuda bilgi sahibi olan yorum olarak yazarsa yazıya eklerim. Bunun dışında alternatif olarak Şile merkezden taksiyle veya otostopla ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Esenceli Güncel Hava Durumu

Istanbul, TR
açık
22.4 ° C
23 °
21 °
73%
5.1kmh
0%
Per
25 °
Cum
25 °
Cts
23 °
Paz
20 °
Pts
23 °

1 YORUM

  1. Toplu taşıma ile gidiş, 139 üsküdar şile otobüslerine binip köürcüoda sapağında inilebilir. otoyoldan yürüme mesafesi esenceliye 10 km ama köy yollarında yol kısala bilir. otostop şansınızda var tabi.

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin