Kamp ipuçları, kamp süresi boyunca çok fazla işinize yarayacak bilgilerdir.O yüzden mutlaka bu kamp ipuçlarını sonuna kadar okuyun.Genel olarak yapacağınız kamp ile ilgili derlediğimiz ipuçlarının bir kısmı kendi tecrübelerimizden, bir kısmı da sizin gibi okuyuculardan gelen ipuçlarından oluşmaktadır.Bu yüzden eğer eklemek istediğiniz herhangi bir ipucu varsa veya yazıya katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçerek bildirin.

Herkesin gezisi benzersiz olduğu için ipuçlarını, size en fazla fayda sağlayacak fikirleri bulmanıza yardımcı olmak amacıyla kategorilere ayırdık. Her başlığı ayrı bir yazı olarak, daha detaylı şekilde de oluşturduk.Umarım faydası dokunur!

Kamp Yeri Kurulumu

Çadırınızı nereye koyduğunuz ve yönünü nasıl ayarladığınız, kampınızın güzel geçmesi için önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, hafif bir eğim olan bir yüzey sizin için sorun oluşturmayabilir, ta ki çadırın dibine doğru kaydığınızı farkedene kadar! Ya da zararsız gibi görünen ufak taşların üzerine kurduğunuz çadırın içinde yattığınızda rahat edemediğinizi göreceksiniz.Bu yüzden öncelikle düz bir zemin bulun ve çadır kuracağınız alanı temizleyin!Bir başka ipucu ise olası bir yağmur durumunda su hangi tarafa vuracak ve sabah güneş hangi yönden doğacak?Bunları belirleyip çözüm ürettiğinizde keyifli bir kamp sizi bekliyor olacaktır.

Eşya Yerleştirme

Aracınızın kamp alanına yakınlığına ve kamp alanında ne kadar kaldığınıza bağlı olarak yanınıza aldığınız ekipmanlar, seyahatinizi biraz daha keyifli hale getirebilir. Eğer aracınızı kamp alanının olabildiğince yakınına getirebilirseniz;  kaplar, kömür ve diğer ağır maddeleri kamp yerinize taşımak kolay olacaktır. Başka bir unsur, giyim ve tuvalet malzemeleri gibi kişisel eşyalarınızı nasıl paketleyeceğinizdir. Şahsen kilitli torbaları kullanmaktan hoşlanırım, ki temiz veya kir çamaşırlarım ya da ıslak veya kuru çamaşırlarım birbirine karışmasın. Sırt çantanız suya düşünüp ıslansa bile eşyalarınız kuru kalacaktır.

Çadır Kurulumu

İlk kez kamp yapanların çoğu, ilk çadır kurulumunu kamp alanında yaparlar.Ve bu durum kurulum yapılırken sinir bozucu olabiliyor.O yüzden eğer ilk kez çadır kurulumu yapacaksanız, evde en az bir kere çadırı kurun ve tekrar toplayın.Yeni kampçılar için bir diğer ipucu; aldığınız 2 kişilik çadırın gerçekten 2 kişilik olup olmadığına karar verin! Bazı çadır modelleri 2 kişilik gözükse de, yapılı bir vücudunuz varsa göreceksiniz ki çadırın içine  çantanızı da koyduğunuzda çok ufak gelecektir.Bu yüzden yola çıkmadan önce çadırınızda kaç kişi kalacağını belirleyin.Çadır seçimi yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ayrı bir yazı olarak ekleyeceğim için bu yazıda fazla bahsetmeyeceğim.

 

Kamp Ateşi ve Pişirme

Kamp alanında yediğiniz güzel yemekler ya da kamp ateşi çevresindeki hoş sohbet, herkesin kamp sonrası aklında kalacak olan anılardır.Kamp ateşini nasıl yakacağınıza karar verin, kuru odunla mı, kömürle mi, ocakla mı? Portatif kamp ocakları eğer aracınız yoksa gerçekten çok  faydalıdır.Çok az yer kaplarlar, hafiftirler ve makarna, kahve veya güveç gibi her türlü yemeği yapmanızda kolaylık sağlar. Kaşık, çatal ve bıçağı ayrı ayrı yanınıza almak yerine fonksiyonel çatal, kaşık, bıçak tercih edebilirsiniz.  Alüminyum folyo; balık filetosu, mısır koçanı, sarımsak ekmek ve diğer yiyecekler için gerçekten faydalı bir pişirme ögesidir. Kamp yemekleri kampın en güzel tarafıdır.Gitmeden önce yapacağınız yemekleri not edin ve malzemelerini eksiksiz almayı unutmayın!

Soğuk Hava Kampı

Karavanla kış kampı

Sıcaklıklar 5 derece’nin altında kampa gidiyorsanız, düşünmeniz gereken bazı diğer hususlar var. Çadır ısıtıcısı lazım mı? Uyku tulumu yeterli mi? Ne şekilde giyinmelisiniz? Ve soğuğun etkilerini en aza indirmenin yolları nelerdir? Bir kış kamp gezisinde yapılması en zor şeylerden biri, sabahları ayakları uyku tulumundan çıkarmaktır. En sevdiğim kamp ipuçlarından biri tanesi; gün boyu giyeceğiniz kıyafetleri ve çorapları sizinle birlikte uyku tulumuna koyun! Böylece daha sıcak ve giymesi daha keyifli olur.Ayrıca yanınıza sıcak su torbası almanız da soğuk günlerinizi bir nebze olsa da ısıtmaya yardımcı olacaktır.

Diğer İpuçlar

  • Yanınızda dolu bir powerbank götürün!
  • Konumunuzu değiştiğinizde çevrenize haber verin!(Gitmeden önce internetsiz durumlar için, operatörünüzün konum bilgisini sms ile gönderme servisini araştırın.)
  • Olumsuz durumlar için yanınıza biber gazı alın!
  • Fener almayı unutmayın!

Umarım bu kamp ipuçları, yolculuğunuzun planlanmasında ve kamp yaparken size yardımcı olur. Eklemek istediğiniz bir kamp ipucu varsa, iletişime geçmekten çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin