Gito Yaylası Kamp Alanı İncelemesi

0
1834

GİTO YAYLASI / RİZE

Karadeniz’in harika yaylalarını hiç şüphesiz saymakla bitiremeyiz. Herkesin favorileri vardır. Hatta bence kıyas yapınca zorlanıyorsunuz. Çünkü her yaylanın kendine özgü bir havası var. Birisi için en güzeli o deseniz diğer yayla göz kırpar bir taraftan, kararsız kalırsınız. Her ne kadar diğer yaylalar kafamı karıştırsa da benim en güzel yaylam Rize’deki Gito yaylası. Kamp yapması, sağladığı imkanları ve sakinliği açısından mükemmel bir ortam. Hele bir de Hasan amcası var ki sırf onun için tekrar gideceğim Gito yaylasına. Attığınız her adımın huzur dolu olduğunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz resmen. Burası kesinlikle bambaşka. Karadeniz’i yaşamak istiyorsanız buraya kesinlikle gelin. Hem de bir an önce!

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Tam olarak oranın bir adı var mı bilmiyorum. Ama Hasan amcanın barakasının hemen önü. Böyle dümdüz kocaman bir alan. Kamp yapmak için çok uygun bir yer. Biraz gezecek olursanız zaten kendinize göre bir yer bulursunuz. Yaylanın hemen hemen her yeri kamp için uygun.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Gito yaylasında öyle bakkaldı kasaptı manavdı yok. Alışverişi Çamlıhemşin merkezde yapmanız gerekiyor. Orada A-101 var. Gitmeden uğramanız yararınıza olacak. Gito yaylasında iki tane de işletme var. Bölgeye düzenlenen tur firmaları yemek ihtiyacı için bu işletmelere geliyor. Fiyatları biraz yüksek. Birde kamp yapacağınız yerde kendine bir baraka yapıp çay kahve ve yemek hizmeti veren Hasan amcamız var. Siz gittiğinizde orada olur mu bilmiyorum. Orada olursa selam edin, çayını çorbasını için, şeker gibi adamdır.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Kamp için bir ücret ödenmiyor. Tamamen ücretsiz.

ZEMİN DURUMU ?

Düz yayla yeşilliği. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR

Çadır kurulan yerden 5 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz bir tuvalet var. Duş imkanı yok. Kamp kurduğunuz yerin hemen yanında biri aşağıda biri yukarıda olmak üzere 2 tane çeşme var. Sanırım yayla boyunca böyle çeşmeler mevcut. Ben elektrik olarak Hasan amcanın barakasındaki elektrikten faydalandım. Bunun için bir ücret istemiyor. Siz 2 çay içerseniz 3 çay içtim diyin, öyle halledersiniz 🙂 Aydınlatma olarak barakanın lambaları var. Kamp alanı hemen hemen aydınlık oluyor.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Geceleri yaylada her ne kadar soğuk olsa da ateş yakılmasına karşılar. Çünkü dengesiz ateşler sonucu yaylalar zarar görüyor. Lütfen siz yaktığınız ateşten emin olun ve daha önce ateş yakılmış yerlerde yakmaya özen gösterin. Yakacak temini bulmakta biraz yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Gito Yaylası Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Şebeke sorunu yaşanmıyor.

YABAN YAŞAM ?

Nihayetinde Karadeniz. Yayla evlerinin içine kadar inen hayvan konusunda kimseden bir şey duymadım. Köpek dışında bir hayvana da rastlamadım. Ama özellikle gece tuvalet için gidecek olursanız dikkatli olun. Yanınızda muhakkak fener bulundurun.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Gito yaylasının seyri mükemmel manzaralar sunmasının dışında pek fazla etkinliği yok. Zaten gerekte yok. Yatıp Karadeniz’in tadını çıkartmanız gerekiyor sadece. Gito yaylasında yukarıda eklediğim meşhur salıncağında bulutlara doğru uçmayı sakın unutmayın. Bu da bahsettiğim işletmelerden birine ait. Fotoğraf için 2 TL istiyor. Sabahın ilk ışıklarında uyanıp bulut denizi avına çıkmayı da unutmayın. Şanslı gününüzde olursanız Karadeniz size çok güzel bir göz sefası sürdürebilir. Ayrıca Badara yaylasını görmeden dönmeyin derim.

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

Gito yaylasına ulaşmak için önce Rize Çamlıhemşin’e ulaşmanız gerekiyor. Çamlıhemşin’den yaklaşık 2 saat gibi bir sürede yaylaya çıkabiliyorsunuz. Yaylaya çıkan minibüs veya servis yok. Tur şirketleriyle anlaşarak onlarla da çıkabilirsiniz. Ya da en temizi otostop çekin siz 🙂 Otostop çekerek gidecek arkadaşlar için bir tavsiye; Geç saatlere kalmayın. Çünkü akşam 5-6 sonrası yaylaya çıkan pek olmuyor, çıkan da dolu çıkıyor. Bu tavsiye sadece Gito için değil bütün yaylalar için geçerli. Özellikle benim gibi otostopla Karadeniz turu yapacaksanız yaylalar için geç kalmayın.

Gito Yaylası Ulaşım

Gito Yaylası Güncel Hava Durumu

Rize, TR
parçalı az bulutlu
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
80%
1.5kmh
50%
Per
20 °
Cum
18 °
Cts
13 °
Paz
15 °
Pts
14 °

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin