Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Kamp Alanı İncelemesi

3
2764

GÜZELDERE ŞELALESİ TABİAT PARKI / DÜZCE

Buraya gelene kadar Düzce’ye daha önce neden gelmemişim diye kendime kızdım resmen. Mükemmel bir tabiatı var. Şelalelere olan ilgimdenmidir bilinmez, gitmeyi çok istediğim yerlerin başındaydı Güzeldere Şelalesi. Açıkçası bütün beklentilerimi de karşıladı diyebilirim. Tabiat parkı olması açısından belli bir düzen içerisinde. Kamp için ayrılmış bir alanı ve temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz her şey düşünülmüş. Gerçi şelaleyi görene kadar beni pek etkilememişti burası ama gördükten sonra bütün fikirlerim değişti. Şelalenin başladığı yerden bitimini bulana kadar gözlerim yoruldu resmen. O kadar uzun o kadar harika bir akışı var ki. Dibine kadar gidip altında oturdum. Sadece anın tadını çıkarttım. Bu anı muhakkak yaşamalısınız.

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Tabiat parkı içerisinde çadır kampı için ayrılmış bir alan var. Giriş yaptıktan sonra zaten sizi yönlendiriyorlar. Kamp alanında bir kaç masa ve bank var. Çadırınızın yanına çekip kendinize güzel bir ortam yaratabilirsiniz.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Tabiat parkı olarak geçtiği için içerisinde bir işletme var. Burada yemek yiyebilirsiniz. Ama bir kaç günlük kamp yapmak isteyenler için bütçeden tasarruf adına Gölyakada bulunan marketlerden alıverişinizi yapmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında kamp alanında alışveriş yapabileceğin başka bir yer yok.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Tabiat parkına yaya olarak giriş 4 TL ve çadır kampı ücretli. Araçla giriş ücreti araç tipine göre değişiyor. Ücret görseline yazının sonundaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

ZEMİN DURUMU ?

Toprak zemin. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

Tabiat parkı içerisinde çoğu yerde çeşmeler var. Bunlardan biri de kamp yeri için ayrılmış bölümde. Hattı var ama musluk bağlı değil. Çeşmeden yararlanmanız için kısacık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Alanda tuvalet var ama duş imkanı yok. Tuvaletler temiz. Kamp yerinde kullanıma açılan elektrik yok ama işletmenin elektriğinden yararlanabilirsiniz. Aydınlatma olarak kamp alanı diğer alanlara göre daha az ışık alıyor. Bu durum kimi için iyi kimi için kötü olabilir. Ama merak etmeyin tabiat parkı çevresi tel örgülerle çevrilmiş o yönden içiniz rahat olabilir.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Kamp alanında ateş için ayrılan yerler var. Keyifli bir ateş yakıp çikolatalı muzlarınızı, çayınızı, artık kim ne yapmak istiyorsa güzel güzel yapabilir. Yakacak temini açısından da zorlanmayacaksınız.

Güzeldere Şelalesi Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Kamp yerinde telefon çekiyor yalnız 3G yok. Anne ben buradayım diye konuşabilir ama anne bak buradayım diyemezsiniz anlayacağınız 🙂

YABAN YAŞAM ?

Ayı,kurt,domuz gibi yakışıklı hayvanları barındırıyor buralar. Ama tabiat parkı tel örgülerle çevrili olduğu için sıkıntı çıkaracak bir durum yok. Ateşinizin yanıyor olması sizi daha da güvende hissettirecektir. Kamp alanında köpeklerle karşılaşabilirsiniz.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Buranın bence en güzel yanı şelalesinin olması. Tabiat parkından kısa bir yürüyüşle ve kısa bir merdiven serüveninden sonra çok güzel bir seyir terası sizi karşılıyor. Aşağıya ekliyorum onu da. Merdivenler bir yere kadar devam ediyor, şelalenin altına inmek için kıvrak hareketler yapmak durumunda kalabilirsiniz. Güzeldere şelalesi Türkiye’nin en büyük kademeli olarak akan şelalelerinden birisi. Çevreye çok su sıçrattığı için çevresindeki kayalar çok kaygan. Aşağıya inen arkadaşlar lütfen dikkatli olun.
Şelale keyfinden sonra tabiat parkı içerisinde geziye çıkabilirsiniz. Küçük bir hobbit evi var. Onu görmek isteyebilirsiniz. Ben o hobbit evi yapan mimar abiyle de tanıştım. Otostop iyiki var 🙂 Ayrıca burada çadır dışında tabiat parkı içerisinde yer alan Bambu evlerde de konaklayabilirsiniz. Onun da geceliği 150 TL. Önceden rezervason yaptırmanız gerekiyor.
Güzeldere şelalesi Tabiat Parkı dışında buraya gelmeden yol üstünde Efteni Gölü ve Kuş Cennetini, Tabiat parkından daha da yukarı taraflarında bulunan yaylaları ziyaret edebilirsiniz.

Güzeldere Şelalesi Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

İstanbul tarafından gelenler; Hendek çıkışından TEM’den ayrılın. Ankara tarafından gelenler için; Düzce çıkışından TEM’den ayrılarak Gölyaka’ya doğru gidin. Gölyaka’nın içinde “Güzeldere Şelalesi” tabelalarını takip edin. Güzeldere Şelalesine 10 km kaldığını gösteren tabelayı görünce, Güzeldere tabelasından devam edin.

ALTERNATİF ULAŞIM ;

Ben otostopla ulaşım sağladığım için araç olmadan buraya ulaşmak nasıl olur pek bilmiyorum. Düzce Gölyakaya ulaşıp buradan dolmuşa binebilirsiniz. Güzeldere Şelalesi sapağına kadar dolmuş var. Ama sonrası için ulaşım yok. Buradan itibaren otostop çekebilir yada Gölyakadan taksiyle gidebilirsiniz. Ama vereceği fiyat hakkında bilgi veremeyeceğim.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Ulaşım

Güzeldere Şelalesi Güncel Hava Durumu

Düzce, TR
açık
18 ° C
18 °
18 °
76%
0.8kmh
4%
Per
31 °
Cum
28 °
Cts
22 °
Paz
24 °
Pts
22 °

3 YORUMLAR

  1. Telefonla irtibata geçtiğimde kamp için bilgi almıştım. Ateş yakmanın yasak olduğunu söylediler. Mangal serbest ama mangal ateş yakmak veya yerde ateş yakmanın yasak olduğunu söylediler.

    Sizin yazınız 22 Ocak 2018 tarihli. Kampta ateş yakmak (özellikle yer ateşi) serbest mi?

    Siz Güzeldere mesire parkında bulunan kamp alanında mı konaklamıştınız?

    Teşekkürler

  2. Ben geçen hafta oradaydım. Gitmeden önce defalarca işletmeyi aradım, mail attım, instagramdan yazdım, ne telefonu açan oldu ne de mesajlarıma cevap yazan. Kamp alanını çok beğenmedim, piknik alanı ve şelale çok iyi. Kamp alanı için söylüyorum çok ilgisizler yanımıza bile uğrayan olmadı. Sağanak yağdı, çadırımızın önü çamur gölü oldu, toplanmak zorunda kaldık, bir şeye ihtiyacınız var mı diyen olmadı.

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin