Kamp Çadırı Nasıl Seçilir? Çeşitleri Nelerdir?

0
1537
kamp çadırı nasıl seçilir

Bir kampçı için olmazsa olmaz ilk ekipmanlardan biri kamp çadırıdır. Bir çadıra sahip olmak size özgürlüğü sunabilir. Sırtınızda, arabanızda, iki tekerin üstünde taşıdığınız evinizdir. Bazen bir göl,deniz,şelale yanı bazen de ormanın derinliklerini eviniz yapabilir. Sırt çantasına kamp çadırını koymuş birisi olarak kendimi doğadaki kaplumbağalara benzetirim hep. Nereyi beğenirsem orası yuvam olur sınırlı bir zaman için. Doğadaki yuvam dedim ya çadır için, yuvam beni sıcaktan,soğuktan,yağmurdan,kardan korur. Börtü böcekle arama mesafe koyar. Kendimi güvende hissetmeme yardımcı olur. Kısaca çadır bir kampçı için çok şey ifade eder. Peki her kamp çadırı bunları mı hissettirir insana? Bence hayır. Eğer doğru seçimler yapılmazsa çadır kampı hayalleriniz kısa sürebilir, hatta bazen kabusa dönebilir. Kamp çadırı konusundaki bütün soru işaretlerinizi bu yazımızda bulacaksınız. Keyifli okumalar.

kamp çadırı 4

STANDART BİR KAMP ÇADIRI AMBALAJINDA NELER OLUR ?

Bu alacağınız marka modele göre değişkenlik gösterir. Ama aldığınız kamp çadırında,çadırın kurulumu için gerekli olan malzemeleri tanıyacak olursak ;

POL : Poller kamp çadırınızı kurmanız için gereken ana malzemedir. Standart kamp çadırlarında 2 parça olarak çıkar ve iç içe geçirerek uzun bir şekil aldırılır. Bu malzeme kamp çadırınıza kubbe görüntüsü sağlar. Bir nevi kamp çadırının iskeleti diyebiliriz. Bir kamp çadırının polleri ne kadar sağlam olursa, bir bütün halinde o kadar sağlam olur.

KAZIK : Kamp çadırı ambalajından çıkan kazıklar çadırınızı sabitlemenize yarar. Olası bir fırtına veya rüzgar durumunda sabit kalmasını sağlar. 4 köşe ve yan desteklerde kullanmak için, ayrıca yedek olarak da ambalajda olabilir. Alacağınız kamp çadırına göre kazıkların kalitesi değişkenlik gösterir. Kamp çadırını sabitlerken çakılan kazıkların yamulması sık görülen bir durumdur. Alacağınız kamp çadırının kazık kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız.

İÇ VE DIŞ TENTE : İç tentede bulunan bağlama noktaları yardımıyla iskelete giydirilir. Bu işlemden sonra çadır ana görüntüsüne bürünür. Dış tenteyi üzerine örtüp bağladıktan sonra çadır kullanıma hazırdır.

İP : Kamp çadırınızı kurduktan sonra havaya bağlı olarak şiddetli rüzgar alabilecek bir konumda iseniz veya kazıkların çakıldığı noktalardan şüpheniz varsa iplerle kamp çadırınızı bağlayıp daha sağlam duruma getirebilirsiniz.

TAMİR KİTİ : Her kamp çadırında olmamakla beraber olan çadırlarda da olası bir delinme yırtılma durumları için kullanılır.

kamp çadırı 2

UYGUN KAMP ÇADIRI NASIL SEÇİLİR ?

Bu tamamen size bağlı olarak şekillenir. Kendinize soracağınız sorulardan kesin cevaplar alarak seçimlerinizi en doğru şekilde yapabilirsiniz. Kamp çadırı almaya karar vermeden önce aşağıdaki maddeleri okumak size yön verebilir.

BÜTÇE

Ülkemizde kamp çadırı yelpazesi hayli geniş. Klasik ve sorunsuz bir kamp yapmak için minimum 90 TL ile bir kamp çadırı alabilirsiniz. Böyle bir bütçeyle kendinize bir çadır satın alabilir, kamp yapabilirsiniz. Daha da minimum bütçelere kamp çadırı bulmak mümkün ama bu tarz çadırları pek tavsiye etmiyoruz. Söylediğimiz bütçenin üstüne ne kadar katarsanız alacağınız kamp çadırı ona göre değişecektir. Araştırdıkça bunun ucunun olmadığını göreceksiniz zaten. Önemli olan kamp çadırı için ayırdığınız bütçeniz. Bunu belirledikten sonra daha sağlıklı araştırmalar yapabilirsiniz.

KİŞİ SAYISI

Alacağınız kamp çadırının önemli unsurlarından biri de kaç kişilik olacağıdır. Çoğu kamp çadırı genel olarak dar ve alçak yapıdadır. Kamp ekipmanlarınızın minimum 45-50 litrelik çantalarda olduğunu düşünürsek çantalarınız ciddi bir alana ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden kamp çadırını kaç kişi kullanacaksınız bagaj kısmı olan çadırları veya +1 kişilik düşünebilirsiniz. Bu tercihler bütçenizi biraz aşabilir ama en azından kampta rahat bir gece geçirmiş olursunuz.

SUYA KARŞI DAYANIKLIK

Mevsim ne olursa olsun uyku esnasında çadırınızın suyla kaplanmasını istemezsiniz. O yüzden dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kamp çadırınızın yalıtım açısından sağlam olması ve su geçirmediğinden emin olmanız. Zaten yukarıda bahsettiğim minimum bütçeyle alacağınız kamp çadırlarında bile bu sıkıntıyı yaşayacağınızı pek sanmıyorum. Kamp çadırları bu konuda gelişen teknolojiyle epey sağlam üretiliyor.

NEFES ALABİLMESİ

Sizin ne kadar nefes almaya ihtiyacınız varsa kamp çadırınızın da sizin kadar nefes almaya ihtiyacı vardır. Düzgün bir havalandırma sistemi olan kamp çadırı tercihiniz, size güzel bir barınma ortamı sağlayacaktır. Bunu çeşitlendirecek olursak çift kapılı kamp çadırları, üst bölümünde sağlı sollu olmak üzere havalandırma penceresi olan kamp çadırları mevcut. Buna dikkat etmek size daha huzurlu bir barınma ortamı sağlayacak.

AĞIRLIK

Kamp yapmak için kendine şahsi aracını tahsis edenler için pek önemi olmayan bir konu bu. Ama eğer sırt çantalı bir gezginseniz veya şehir şehir pedallayanlardansanız en önemli unsur kamp çadırı ağırlığı olacaktır. Bu ağırlık kamp çadırı tipine göre değişiklik gösterir. Kendinizi Likya yolunda veya bir tur esnasında ihtiyacınızdan fazla bir kamp çadırının ağırlığını taşımak zorunda bırakmayın bence.

kamp çadırı 1

KAMP ÇADIRI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

 MEVSİME GÖRE TERCİH

En önemli unsurlardan biri de burası. Kamp çadırınızı kullanacağınız ortamı ve mevsimi net olarak belirlemelisiniz. Sadece kış veya sadece yaz ayında kamp yapmak için tasarlanmış farklı tipte kamp çadırları mevcut. Kış kampı yapacaklar için rüzgara dayanıklı ve kaliteli kamp çadırı seçimleri yapmak size kış kamplarınızda ” iyi ki ” dedirtecektir. Ayrıca mevsime göre satılan farklı tipte kamp çadırlarına dair bilgi verecek olursak ;

3 Mevsim Çadırlar : Kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde kullanılabilir. Ama yalıtım malzemesi açısından bakılırsa ilkbahar ve sonbahar mevsimlerine zamana bağlı olarak uygun olmayabilir. Sadece yazın plaj gibi yerlerde kullanacaksanız sizin için uygun.

4 Mevsim Çadırlar : Adından da anlaşılacağı gibi 4 mevsim kullanıma uygun olan kamp çadırlarıdır. Yine dip not olarak hatırlatmakta fayda var. Kışın zor şartlar altında yapılan kamplar için çadırınıza göre zor anlar yaşayabilirsiniz.

5 Mevsim Çadırlar : Normalde kategori olarak bu tipte çadırlar yok. Yani var ama isimleri zorlu hava şartlarına dayanabildiği için ülkemizde 5 mevsim denilmiş. Çok ekstrem durumlarda kullanabilen, yüksek rakım kampları ve yoğun kış mevsimine uygun çadırlardır.

Ayrıca bu tip çadırlara ek olarak otomatik açılan çadırlar mevcut. Bunlar kurma zahmetinin az olduğu, çadırın acil kurulması gereken durumlarda yararınıza olacaktır. Size zamandan kazandırdıkları aşikar ama dayanıklılık açısından diğer çadırlara göre zayıf kalıyorlar.

kamp çadırı 3

KISA BİLGİLER

Alacağınız kamp çadırını çift kapılı seçebilirsiniz. Bu size havalandırma açısından büyük katkı sağlayacaktır.

Alacağınız modelde sineklik olması yaz aylarında yapılan kamplarda büyük kolaylık sağlayacaktır.

Çadır malzemesi yanmaya çok müsait yapıdadır. Ateşinizi doğru bir mesafede ayarlamanız gerekir. Ateşten uçan parçalar bile çadırda delikler açabilir.

Kamp çadırının içindeki cepleri çadır malzemeleriniz için kullanabilirsiniz. Toplama esnasında size kolaylık sağlayacaktır. Modelleri araştırırken çadır içindeki ceplere de bir göz atın.

Bagaj bölümü olan kamp çadırları ayakkabılarınızı koymaya, yağmurlu havalarda çadırınızdan çıkmadan kamp ocağınızla yemeğinizi yapmanıza olanak sağlar. Bana kalırsa bu modellere yönelin.

Kamp çadırını kurmadan önce zemin için kullanacağınız branda, tabandan oluşabilecek zararları engellemekte yardımcı olacaktır. Ayrıca kamp yeri kurulum ipuçları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kamp çadırının ana malzemelerini, kamp çadırı hakkında kısa bilgileri, kamp çadırı seçiminde dikkat etmemiz gereken konuları ve mevsime göre kamp çadırı çeşitlerini irdeledik. Aradığınız soruların cevaplarını yazımızda bulamadıysanız yorum olarak sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin