Kamp Matı Nedir? Nasıl Seçilir? Çeşitleri Nelerdir?

1
1718
kamp matı 1

Kamp matları, kamp listemizin başında olması gereken ana ekipmanlardan biridir. Kendinizi kamp ortamında evinizde gibi hissetmenize, huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur. Zeminle olan temasınızı kesmesi kampta konfor için olmazsa olmazdır. Şunu unutmamak gerekir. Uyku tulumunuz ne kadar iyi olursa olsun matsız geçen (özellikle soğuk bir gece) sizin için kabusa dönüşebilir. Battaniye tarzı şeyler kullanmak size hem pişmanlık dolu bir gece geçirmenize hem de gereksiz bir yük şeklinde geri dönecektir. O yüzden kamp matınızı doğru seçmenizde fayda var. Sıradan bir gece geçirmenizin yanında çok konforlu hissettirecek çeşitleri de mevcut. Kampa gitme kararı almadan önce mat konusunda doğru adımlar atmak için yazımıza göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

KAMP MATI ÇEŞİTLERİ

Başlığı okuduktan sonra yani kaç çeşidi olabilir ki demiş olabilirsiniz. Avuç içine sığacak çeşitten tutun çanta üzerine bağlanarak anca taşınabilen, hatta şişme matlara kadar çeşit çok. Hepsinin kullanım alanı ve kullanımda sağladığı kolaylıklar birbirine göre farklılık gösteriyor. Kimisi konforda iyi kimisi yükte hafif. Tek tek göz atıp inceleyelim o halde ;

kamp matı 3

KÖPÜK KAMP MATLARI

Köpük matlar ülkemizde çadır kampına başlayanlar için genelde ilk seçenektir. Bunun sebebi ucuz,hafif ve kısmen dayanıklı olmasıdır. En azından ilk deneyim için güzel bir seçenek olabilir. Her mevsimde kullanıma uygun olabilir. Çok soğuk havalarda yapılan kamplarda sıradan köpük matlar gecenizin zor geçmesine sebep olabilir. Bütçeyi biraz arttırarak köpük kamp matlarının yerine askeri tip köpük matlarını tercih edebilirsiniz. Bunlar köpük kamp matlarına göre biraz daha hacimli ve kalındır. Soğuk havalara karşı da daha etkilidir.

ŞİŞİRİLEN KAMP MATLARI (ŞİŞME MAT)

Genelde şişirme pompasıyla beraber satılır. Bu da köpük matlara göre daha fazla ağırlık demektir. Arabasıyla beraber kamp hayatı yaşayanlar için sıkıntılı bir durumu olmasa da sırt çantalı gezginler için önemli bir unsurdur. Köpük matlara göre daha konforlu bir gece yaşatırlar ama yük kısmı unutulmamalıdır. Bana o kadar ağırlıktan bir şey olmaz diyenler tercih edebilir. Ayrıca unutulmaması gereken diğer konu da şişme kamp matları yüzeydeki sivri cisimlerden etkilenmeye çok müsaittir. Gecenin bir yarısı matınızın patlayıp size sıkıntı çıkartmasını istemiyorsanız çadırınızın zemin temizliğinden emin olmanız ve üzerinizdeki mata zarar verebilecek cisimleri çıkarmanız gerekir. Bu tip bir kamp matını almaya karar verdiyseniz yalıtım özelliği olan modellerden seçmeniz gerekir. Bu tipte olan matlar, mat içindeki soğuk havanın sizi rahatsız etmemesi için önemlidir.

kamp matı 2

KENDİLİĞİNDEN ŞİŞEN KAMP MATLARI

Şişirilen kamp matlarına göre bu tip matlar kendiliğinden şişme özelliğindedir. Mat üzerindeki vana açılır ve şişmesi beklenir. Bu kamp matları şişirilen kamp matlarında olduğu gibi pompaya ihtiyaç duymaz. Nihayetinde ağırlık açısından daha hafif olabilir. Tabi pompanın ağırlığını aratmayacak cinste kendiliğinden şişen kamp matları da mevcuttur. Kendiliğinden şişen kamp matlatı diğer kamp matı çeşitlerine göre en az yer kaplayan kamp matlarıdır. Sürekli kamp hayatı yaşayanlar veya yapmayı düşünenler için kendiliğinden şişen kamp matlarını önerebiliriz.

KAMP YATAKLARI

Pek mat kategorisine girmese de bu başlık altında incelemek mantıklı olacaktır. Köpük matlar ve şişirilebilen matlara göre çok daha konforludur. Yalıtım konusunda çok zayıf olduğu için sadece yaz aylarında kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kamp yatakları sırt çantalı gezginler için pek uygun değildir. Çünkü kamp yatakları kamp matlarına göre çok daha ağır ve hacimlidir.

KISA BİLGİLER

 Hava şartları nasıl olursa olsun kesinlikle kamp matı olmadan kamp yapmanızı önermiyoruz. Battaniye çarşaf vb. türü ürünler kampa uygun değildir. Hem ucuz hem hafif olan köpük kamp matlarından temin etmelisiniz.

Şişme mat almaya karar vermeden önce yalıtım durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yalıtım özelliği olmayan bir şişme matın soğuk havalarda size hiç bir yararı olmayacaktır.

Alacağınız kamp matının boyunuza uygun olduğundan emin olmalısınız.

Kamp matlarının yalıtım direnci R harfiyle gösterilir ve 1.0 – 9.5 arasında değişiklik gösterir. R değeri ne kadar yüksek olursa soğukla aranıza girecek o derece sağlam bir kamp matı almış olursunuz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin