Kampta Giyim Listesinde Olması Gerekenler

0
1634
kampta giyim

Harika bir açık havada çıkacağınız maceranız için gideceğiniz bölgenin hava durumuna ve iklimine uygun olacak bir kamp kıyafeti kontrol listesi yapın. Bazı bölgelerde sıcaklık ve hava değişimi geniş bir dereceye sahiptir, bu da doğru giysileri doldurmak için bir zorluk teşkil eder. Bunun gibi yerler için en iyi yaklaşım katmanlar şeklinde giyinmektir .

Doğru kıyafetleri giydiğinizde, hava faktörünü çok daha düşük bir faktör haline getirebilirsiniz. Örneğin, aşağıda açıklanan ‘hava geçirgen’ kumaşlar, ormandaki sıcak ve nemli bir günün etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ve dış katmanlar yağmurun, rüzgârın etkisini ve ormanın içindeki yürüyüşlerinizde serinleşen havanın etkilerini azaltabilir. İşte, kamp yapmak için elbiselerinizin kontrol listesini hazırlarken göz önüne almanız gereken bazı katmanlar ve giyim eşyaları:

Temel Katman

Sentetik Elyaftan Tişört

Sentetik bir tişört, terden nemden kurtulup cildinizin kuru ve serin olmasına yardımcı olacak harika bir ilk kattır. Sentetik kumaşlar, sizi kuru ve serin tutmak için vücudunuzdaki nemi emme konusunda oldukça etkili olan polyester elyaftan yapılır. Aynı zamanda hava geçiren ve kumaşa kolayca nüfuz edebildiği anlamına gelen ‘hava geçirgen’ bir elyaftır. Sentetik mikro fiberlerin örnekleri  DryFit, DryZone, DryLite, CoolMax vb. şekilde temin edebilrsiniz. Pamuk elyaflar terlemeyi emme eğilimi gösterir nemli kıyafetleri cildinize karşı uzak tutar. Yaz kampları ve yürüyüşler için temel katman olarak giyeceğiniz bu kıyafetler ile cildiniz ferah ve kuru şekilde kalacak ve sizin rahat olmanızı sağlayacaktır.

Çorap

Ayak bakımı ve sağlığı, seyahatiniz boyunca çok önemlidir.Terlenmeden ve yıpranmadan kaynaklı ayak rahatsızlıklarının önüne geçmek için yapacağınız şey basit; doğru çorap seçimi.Yapacağınız kampın veya yürüyüşün mevsimine bağlı olarak, iki çorap çeşidi düşünebilirsiniz. Seyahatinizde uzun yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, pamuklu çoraplardan ziyade nem çekici çorapları tercih ederek daha rahat edebilirsiniz. Nem çekici kumaş, ayaklarınızı kuru tutar ve kabarcıklar oluşmasını önler. Eğer çok fazla yürüyecekseniz bu çok önemli bir faktör olabilir.Daha az hareket edecekseniz ve serin havalarda kamp yapacaksanız, pamuklu çorapları tercih edebilirsiniz.Çoraplar, atlanmaması gereken bir maddedir. Temiz ve kuru çoraplarınızın olması, ayaklarınızı kuru ve ferah tutacaktır ve sağlıklı ayaklar da kampınızda harika vakit geçirmenizi sağlar.

İç Çamaşırı

Yaz kampları için, mikro fiber astarlı atletik tarz kıyafetler giymeyi seviyorum. Sıcaklık düşerse bile, bazı ilave katmanlar ekleyebilirsiniz. Gerçekten sıcak günlerde, geleneksel pamuklu iç çamaşırı dolaşırken terden dolayı çok rahatsız edici olabilir. Pamuklu iç çamaşırı getirirseniz, onları kuru tutmak için ve kirli iç çamaşırlarınızı koymak için mutlaka kilitli poşetlere(ziplock) koymayı deneyin.

Orta Katman

Sweat Shirt ve Pantolon

Direk cildinizle temas halideki kıyafetler için pamuk tercih edilen kumaş olmayabilir, ancak güneş batarken veya kamp ateşinin etrafındayken üzerinizde sizi sıcak tutacak pamuk sweat shirt ve pantolon harika olacaktır.

Yün Triko veya Gömlek

Soğuk havalarda kamp yapıyorsanız, bir yün süveter veya gömlek, kamp elbiseleriniz arasında olması gereken mükemmel bir orta tabakadır. Yün ısı tutar ve doğal olarak koku oluşmasına karşı koyar. Yün, dışarısı gerçekten soğuk olursa, dış giyim tabakası için de doğru bir kumaş seçimidir.

Dış katman

Rüzgarlık

Muhteşem bir naylon rüzgarlık, muhtemelen bu kamp giysi listesindeki en kullanışlı ögedir. Sabah kahvaltı yaparken sizi sıcak tutabilir; duş aldıktan sonra sizi kuru tutabilir; Hafif bir rüzgarlık ufak bir alanı kaplar ve sadece birkaç gram ağırlığındadır. Kesinlikle yanınıza almaya değer!

Şapka & Bere

Vücut ısınızın büyük çoğunluğunu kaybettiğiniz yer başınızdır.Serin havalarda kamp yapacaksanız örme bir bereyi yanınıza almak yararınıza olacaktır. Rüzgarı keser ve havanı serin olduğu zamanlar için kullanılabilir.Eğer sıcaklıklar 4-5 derecenin altındaysa, mutlaka yanınıza bir şapka takın!

Eldiven

Soğukta ellerinizin sıcakta kalmasını sağlamak ve sıcak bir kamp ateşinden alacağınız kapları tutmak için hafif bir eldiven çiftinin olması güzeldir.

Ayakkabı / Bot

Kamp yaparken birkaç çift ayakkabı getirmek tercih meselesidir: Yürüyüş için ve daha az hareket edeceğiniz anlar için birer tane. Örneğin, ormanda trekking yapmak için su geçirmez ve engebeli yürüyüş için botlarınızın iyi olması gerekiyor, ancak güneş battığında kampın etrafında parmak arası terlik veya sandaletlerin verdiği rahatlık hiçbirşeye değişilmez!

Giyim listesi tamam.Peki kişisel temizlik için bir liste hazırladınız?Eğer hazırlamadıysanız Kampta Kişisel Temizlik ve Hijyen yazımızı mutlaka okuyun.

 

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin