Karaburun Kamp Alanı İncelemesi

2
3798

KARABURUN / İSTANBUL

İstanbul’da kamp yeri arayanlar için çok başka bir alternatif. Hafta sonu için kendinize kamp yeri arıyorsanız burayı bir mercek altına alın bence. Harika bir kumsalı ve huzur veren bir sessizliği var. Özellikle gecesi kamp ateşinizle harika bir görüntüye bulanacak, yaydığı ısıdan çok bulunduğunuz ortam sebebiyle mutluluğunu hissedeceksiniz.

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Bu kısmı çok seviyorum. Çünkü gittiğim yerleri anlatıp oraya benim vesilemle gelen insanların olması ayrı bir mutluluk kaynağı. Sonuçta orada anılarım var ve bunlara sizler ortak oluyorsunuz. Tamam uzattım anlatıyorum.
Otobüsten indiniz (umarım doğru yerde indiniz) karşınızda alabildiğince deniz var. Sağ tarafa bir göz attığınızda kocaman kocaman sahilleri göreceksiniz. Biz oraya değil sol tarafa gideceğiz. İndiğiniz yerde buralarda kocaman bir deniz feneri varmış ağalar bu ne taraftadır diye sorarsanız yardımcı olurlar. Deniz fenerine doğru yola çıktığınızda denize yakın yerde uçurumun kıyısında patika bir yol var. Oradan devam edebilirsiniz. Harika manzaraları izleye izleye yaklaşık 10 dakika bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Bu yürüyüş sizi çok güzel bir kumsala nihayetinde uzaktan baktığınızda kaleyi andıran kamp yerinizi göreceksiniz. Şimdi gözünüzün önüne U harfini getirin. Bunu kayadan oluşmuş halini düşünün. İşte uzaktan baktığınızda orayı görüp ulan Volkan dediydi dersiniz. Evet kampımızı oraya kuracağız. Hazırız.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Otobüsten dilerseniz merkeze yakın inip marketten (A-101, Bim) alışveriş yapabilirsiniz. Ama balıkçıların olduğu yerde yani Deniz fenerinin olduğu yerde inerseniz burada bakkal var. Hemen hemen her ihtiyacı karşılar. Buradan alışverişi tamamlayıp kamp yerine geçebilirsiniz.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Kamp için bir ücret ödenmiyor. Tamamen ücretsiz.

ZEMİN DURUMU ?

Kumsal. Uyku için birebir.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

Burada hiç bir işletme yok. Enterasandır bence çok güzel bir konumda. Neyse kötüyü çağırmayalım. Böyle kalması çok hoş olmuş. İşletme olmamasından ötürü tuvalet,duş,elektrik,çeşme gibi kişisel ana ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hiç bir yer yok. Burada doğal kamp koşulları geçerli anlayacağınız.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Sanırım İstanbulda yaptığım kampların içindeki en eğlenceli kamp ateşimi burada yaktım. Kocaman kamp ateşimle sahildeki tek ışık kaynağıydım. Bence deniz feneriyle yarışıyordum dikkat çekme açısından. İşin güzel yanı sınırınız yok. Ateş en fazla ne kadar yukarı çıkabilir diye deniyordum en son. Zemin kumsal olduğu için ateşi yakıp üzerinden atlamalarımı uçmalarımı saymıyorum bile. Yakacak konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Karaya vuran kuru ahşap ve dal parçalarıyla çok keyifli bir kamp ateşi yakabilirsiniz.

Karaburun Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Şebekede bir sorun yaşanmıyor. Hemen hemen her yerde telefon çekiyor.

YABAN YAŞAM ?

Arada sırada bir kaç köpek uğradı. Bir de görebilirseniz denizde balık görebilirsiniz. Huzurlu uyuyabilirsiniz.

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

Hiç bir gece karanlığında deniz fenerinin ışık dansını izlediniz mi bilmiyorum. Belki tek cahil benimdir. İlk gördüğümde çok büyülenmiştim. Etrafa açtığı o ışıklar çok hoşuma gitmişti. Belki kilometreler bu ışıktan etkileniyordu ve ben bu ışığın kaynağının yanıbaşındaydım. Hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra dünyanın en büyük 3. deniz feneri olduğunu da öğrendim. Size çok basit geliyor belki ama ben o anı çok güzel yaşadım. Bence büyüleyiciydi. Geldiğinizde muhakkak burayı görün. Gece harika görünüyor. Bunun dışında harika kumsallarda yürüyüş yapabilir, dilerseniz denize girebilirsiniz. Deniz çok hırçın, dikkatli olun. Balık tutmak isteyenler de şansını deneyebilir.

Karaburun Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

Kendi arabasıyla ulaşmak isteyenlerin izlemesi gereken yol güzergahı, TEM otoyolundan Güneşli ve Habibler tarafına doğru ilerlemektir. Yol sonunda burayı işaret eden levhalara rastlayacaksınız. Aracınızı park etmek için Fener’in yakınlarını kullanabilirsiniz.

TOPLU TAŞIMA ;

Evet benim ve bazılarımızın en sevdiği araba olmadan bu kamp yerine ulaşma imkanını anlatıyorum.
336K Yeniköy/Karaburun otobüs hattıyla buraya kolayca ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekler için yine Metrobüsle Edirnekapı, Buradan T4 Topkapı – Mescid-i Selam hattıyla en son durakta inip 336K otobüslerine binebilirsiniz. Otobüs zaten balıkçıların olduğu kısıma kadar gidiyor. Kamp yapacağımız noktaya çok yakın. Otobüsün güncel saatlerini İETT nin sitesinden veya mobil uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Karaburun Ulaşım

Karaburun Güncel Hava Durumu

Istanbul, TR
açık
23.6 ° C
24 °
23 °
64%
5.1kmh
0%
Per
23 °
Cum
22 °
Cts
25 °
Paz
18 °
Pts
18 °

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin