Kış Kampı Yapacaklar İçin 13 İpucu

0
826
kış kampı yapacaklar için 13 ipucu

Kalabalığın olmadığı, sakin, bembeyaz karlarla kaplı bir kış kampını kim sevmez ki? Eğer kış kampı yapacaksanız, yola çıkmadan önce ipuçları ile dolu bu listeye bir bakın!

Şapka ve Eldiven Takın!

Vücut ısımızın büyük kısmını kafa bölgemizden ve ellerimizden kaybederiz, ısı kaybını önlemek için mutlaka şapka ve eldiven takım.

Doğru Uyku Tulumunu Seçin!

Mutlaka gideceğiniz yerdeki hava durumundan 5 derece daha düşük değere sahip bir uyku tulumunu seçin.Örneğin İstanbul’da bir yere kampa gideceksiniz ve hava durumu 0 dereceyi gösteriyor.Uyku tulumunun extreme derecesini 0 olarak değil -5 olarak seçin ki ani hava değişimlerinde vücut ısınız düşmesin.

Gece Yatmadan Giysilerinizi Uyku Tulumuna Koyun

Gece yatarken, ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri uyku tulumuna koymak, sabah kalktığınızda soğuk kıyafet giyme derdinden kurtaracaktır.

Katmanlar Şeklinde Giyinin

Soğuk hava koşullarında aniden ortaya çıkan güneş vücut ısınızı artıracaktır.Gerçekten sıcak olduğunda soğuktan terlemeye başlayabilirsiniz. Bu  tehlikeli olabilir çünkü terli cildiniz soğuğu çok çabuk alabilir. Katmanlar şeklinde giyinerek, dış ve orta tabakayı istediğiniz gibi çıkarıp sonra sıcaklık düştüğünde tekrar giyebilirsiniz. Daha fazlası için Kamp Giyim Listesinde Olması Gerekenler yazımıza göz atın.

Kış Kampı Ekipmanını Yazın Almaya Başlayın

Yaza doğru sezon sonu ürünlerinin indirime girmesiyle bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Yanınızda Sıcak Su Torbası Bulundurun

Soğuk hava koşullarında yanınıza alacağınız sıcak su torbasıyla hem daha çabuk ısınabilir hem de uyku tulumunuzu daha sıcak hale getirebilirsiniz.

Piller Soğukta Çalışmazsa, Isıtmayı Deneyin 

Piller soğuk havalarda kimyasal reaksiyonun yavaşlamasından dolayı çalışmayabilir, ısıtıcınız veya uyku tulumu yardımıyla biraz ısıtmaya çalşıp tekrar deneyin.

Uyku Tulumunda Ağız ve Burnunuz Dışarıda Kalsın

 Nefesinizle gelen nem, uyku tulumunun yalıtım özelliklerini ortadan kaldıracaktır.

Birbirinize Yakın Uyuyun

 Çadırda kalan başka arkadaşlarınız da varsa çadır zemininden daha az soğuk hava yükselmesi için birbirinize yakın şekilde uyuyun.

Rüzgar,Kar ve Yağmuru Hafifletmek İçin Tarp Kullanın

Eğer belirli bir yönden gelen şiddetli rüzgar, yağmur veya kar varsa, bir rüzgar duvarı çadırınızı daha sıcak tutacak ve çadırınız daha dayanıklı kalacaktır.

Metal eşyalar değil ahşap eşyalar kullanın.

Metal soğuk hava koşullarında soğuk olup kullanması zor olabilir, bunun yerine ahşap veya plastikten tercih edin.

Fermuarlarınıza Ufak Bir Halka Takın

Dışarısı çok soğuk olduğunda veya kalın bir eldiven giydiğinizde basit fermuarı açma işlemi bile çileye dönüşebilir.Bunun için fermuarlarınıza ufak bir halka takın.

 

Ateş Başlatıcıları Unutmayın

Magnezyum Çubuğu, rüzgara dayanıklı çakmak, su geçirmez kibrit gibi soğuk ve rüzgarlı havalarda kamp ateşi için yardımcı olacak ateş başlatıcıları mutlaka yanınıza alın.

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin