Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı İncelemesi

0
1854

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI / BOLU

Sonbahar ve kamp kelimeleri yan yana sıralanınca 3. kelime olarak ağızdan Yedigöller çıkar. Sonbaharın harika renklerini burada yaşamanız mümkün. Ama bana kalırsa diğer mevsimlerde de görülmeli. Yedigöller’in sadece sonbahar yönünün ağır basması diğer mevsimleri kıskandırıyor olmalı. Bana kalırsa mevsim ne olursa olsun ciğerlerinizin bayram etmesi için bir hafta sonunuzu dolu dolu buraya ayırmalısınız. Doğada görmek istediğiniz bütün renkler burada var. Milli Parkın içerisinden göller arasında yürürken kaybolmak isteyebilirsiniz. Dikkatlli olun. Ayrıca şöyle de bir uyarı! Gece yıldızları saymaktan yorulabilirsiniz.

NEREDE KAMP YAPABİLİRİZ ?

Milli park içerisinde dilediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Çadır dışında konaklayabileceğiniz ahşap evler mevcut. Buradan konaklamak isteyenler muhakkak önceden rezervasyon yaptırmalı.

ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPABİLİRİZ ?

Milli park içerisinde bir işletme var ama her ihtiyacı karşılayacağını düşünmüyorum. Kamp alıverişini Bolu merkezden yapabilirsiniz.

KAMP İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU ?

Evet. Milli park içerisine giriş ve çadır kurmak için ücret ödüyorsunuz. Kişi başı ücreti 4, çadır kurma ücreti 25 TL. (29 Ekim 2017) Araçla giriş ücretleri de araç tipine göre değişiyor.

ZEMİN DURUMU ?

Toprak zemin. Uyku için sorunsuz.

TEMEL İHTİYAÇLAR ?

* Kamp alanında kullanıma açılmış tuvalet var ama duş imkanı bulunmuyor. Tuvaletler pek temiz sayılmaz.
* Belirli aralıklarla çoğu yerde çeşme var. Su ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.
* Alanda hemen hemen aydınlatma yok diyebilirim. Elektrik durumu istisnalara göre değişebilir. Siz yine de tedarikli gidin.

ATEŞ VE YAKACAK TEMİNİ ?

Alanda belirli saatler ve özel izinler doğrultusunda ateş yakabiliyorsunuz. Ateş yakmak için teneke mangallar konulmuş, bunlarda ateşinizi yakıyorsunuz. Çevreniz kuru odun açısından oldukça zengin. Ama ben toplamakla uğraşmak istemiyorum diyorsanız Milli park içerisindeki işletmeden çuvalla odun satın alabiliyorsunuz.

Yedigöller Kamp Fotoğrafları

ŞEBEKE SORUNU YAŞANIYOR MU ?

Evet. Telefon her noktadan çekmeyebiiyor. 3G zor.

YABAN YAŞAM ?

Yedigöller yaban yaşam açısından çok zengin bir yer. Ayı,domuz,kurt,geyik,karaca bunlardan bazıları. Ayrıca 100’ün üzerinde kuş cinsi olduğu söylenmişti. Yaban hayvanları açısından kamp alanlarında sorun yaşandığını duymadım. Zaten burası her mevsim yeterince kalabalık oluyor. İçiniz rahat olabilir 🙂

KAMP DIŞINDA ETKİNLİKLER ?

* Yedigöller’in hem doğası hem de havası sizi ilk geldiğiniz andan itibaren etkisi altına alacaktır zaten. Temiz havanın vermiş olduğu harika gökyüzü seyri sayesinde fotoğraf tutkunları uzun pozlama çekimleri deneyebilir.
* Milli park içerisinde Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere yedi göl bulunuyor. Hepsinin güzelliği kendine özgü. Hepsine ayrı ayrı zaman ayırmanızı öneriyorum 🙂
* Milli park içerisinde harika yürüyüş rotaları var. Uzun uzun yürüyüşlere çıkıp yeşilin içinde kaybolabilirsiniz.
* Göller arasında yürüyüşünüz esnasında karşılaşabileceğiniz küçük bir şelale, dilek çeşmesi, gülen kayalar, alabalık üretme tesisleri, geyik üretme tesisleri ve seyir terasları bulunmakta. Dolu dolu gezeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Yedigöller Kamp Fotoğrafları

NASIL ULAŞABİLİRİZ ?

ARAÇ İLE ULAŞIM ;

Araç ile ulaşım için iki yol mevcut. İstanbul ve Ankaradan yola çıkanlar için TEM otoyolundan Bolu sapağına kadar gidilmelidir. Seçenekler burada devreye giriyor. İlki Bolu-Yeniçağa ayrımından saparak Mengen üzerinden gidilebilir. Diğeri ise Bolu merkezden kuzeye ayrılan yolla ulaşımı mümkündür. Kışın yollar karla kaplı olduğu için ulaşım için Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılmaktadır.

TOPLU TAŞIMA ;

Toplu taşıma için şehirler arası otobüsle Boluya ulaşabilirsiniz. Boludan Yedigöllere bir servis bulunmuyor. Ancak taksiyle veya otostop çekerek ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak tur şirketleriyle katılabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı Ulaşım

Yedigöller Güncel Hava Durumu

Bolu, TR
açık
27.8 ° C
27.8 °
27.8 °
25%
1.1kmh
0%
Per
29 °
Cum
27 °
Cts
20 °
Paz
20 °
Pts
19 °

CEVAP VER

Lütfen buraya yorumunuzu yazın
Lütfen buraya isminizi girin